Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn chwali się płytą z muzyką organową

Facebook Twitter

 To wydany przez powiat cieszyński dwupłytowy album CANTUS FIDEI IN ORGANIS TRADITUS z muzyką organową Karola i Adama Hławiczków. To kompozytorzy związani z Cieszynem, także z tego miasta pochodzi organistka, Ewelina Bachul-Cienciała.

fot.mat.prasowe

CANTUS FIDEI IN ORGANIS TRADITUS, czyli organowy śpiew wiary, to tytuł albumu – muzyka, która się na nim mieści, niemalże w całości inspirowana jest pieśnią religijną. Utwory utrzymane są w duchu późnego romantyzmu, pozostają pod wpływem największych twórców tej epoki. Nieprzypadkowo zostało wybrane także miejsce realizacji nagrań – Kościół Jezusowy w Cieszynie. To tam Hławiczkowie już jako dzieci poznawali możliwości organów, ich ojciec (później również i Karol) pełnił bowiem funkcję organisty w tym kościele. Album został opatrzony wstępem Starosty Powiatu Cieszyńskiego, Mieczysława Szczurka oraz obszernymi komentarzami profesora Ryszarda Gabrysia i profesora Juliana Gembalskiego.

Ewelina Bachul-Cienciała jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Artystyczny w Cieszynie. Zdobyła nagrody na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach organowych, m.in. w Sankt-Petersburgu, Warszawie, Białymstoku, Nowym Sączu, Mielcu. Koncertowała w kraju i za granicą (Rosja, Litwa, Czechy), otrzymała także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Dyrektora CEA oraz stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021