Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Dwa miejsca, gdzie możesz zostawić nadmiar jedzenia. Na pewno ktoś skorzysta!

Facebook Twitter

To inicjatywa, w którą włączyły się prywatne firmy, parafie, samorząd i fundacje. Przygotowanie trochę czasu zajęło, ale w Cieszynie wreszcie uruchomiono lodówkę społeczną. I to od razu dwie.

Jadłodzielnia, lodówka społeczna – jednym słowem miejsce, gdzie można pozostawić coś do jedzenia dla drugiej osoby. W Cieszynie od minionego weekendu uruchomiono dwa punkty, w których produkty można zostawić, ale i oczywiście, ci, którzy potrzebują, mogą je zabrać.

Przygotowaliśmy specjalne szafki z półkami, jest zabudowana lodówka na produkty, które wymagają takiego przechowywania, a całość musiała nawet być zaakceptowana przez konserwatora zabytków

– mówi Mariusz Andrukiewicz prezes zarządu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem.

Mariusz Andrukiewicz: W związku z tym, że one miały być zlokalizowane w centrum miasta, to miały określoną kolorystykę, wygląd. To jest taka zabudowana szafa, która jest przygotowana z kompozytu wodoszczelnego i obita blachą całą konstrukcja składa się z dwóch części. W jednej części są półki na produkty suche, mąki, makarony, jakieś rzeczy zapakowane, które nie wymagając chłodzenia. W drugiej części jest zabudowana lodówka. Całość jest podłączona do prądu przy jednej i drugiej parafii.

Miejscami mają opiekować się dwie parafie: katolicka i ewangelicka. Jak dodaje Andrukiewicz, liczy, że w tym miejscu potrzebujący zawsze coś dobrego znajdą.

Mariusz Andrukiewicz: Przede wszystkim powinny być takie rzeczy, które mają dłuższy termin użycia. Produkty suche w tej części gdzie są półki. Powinny być to rzeczy zapakowane.

Radio 90: Wiele produktów po świętach zostanie. Nimi również można się podzielić.

Mariusz Andrukiewicz: Jak najbardziej. Idea jest taka, żeby nie marnować jedzenia, żeby to jedzenie, które zostało zakupione w większej ilości, jest niewykorzystane, żeby odnieść do takiej lodówki. Oczywiście, jest to na tyle otwarta formuła, że ludzie, którzy czasami nie korzystają z różnych powodów z tych oficjalnych miejsc wsparcia, mogą spokojnie, bez wstydu, anonimowo skorzystać.

Jedna z lodówek mieści się na placu Wolności naprzeciwko urzędu pracy, druga przy ul. Sejmowej 7 przy parafii św. Marii Magdaleny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj