Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Dwa nowe ronda mają poprawić komunikację w części miasta

Facebook Twitter

Zniknie tymczasowe rondo, a pojawią się dwa, wybudowane już na stałe. Jak każde, tak i to miasto boryka się z korkami, szczególnie w porze szczytu komunikacyjnego. Kilka lat temu u zbiegu ulic Wiślańskiej i Stawowej wybudowano tymczasowe rondo, uspokoiło to nieco ruch, a osoby jadące od strony Goleszowa nie musiały czekać w długich korkach na dostanie się w stronę centrum Cieszyna.

Długo to trwało, ale pojawił się nareszcie pomysł gruntownej zmiany organizacji ruchu w tym miejscu. Z przedstawionych kilku koncepcji, wybraliśmy tę, którą biuro projektowe będzie dalej rozwijało – mówi starosta cieszyński Mieczysław Szczurek.

Mieczysław Szczurek: Z tych przedstawionych propozycji wybraliśmy taką, że na styku ulic Bielska, Stawowa i Sadowa będzie rondo. Kolejne rondo będzie na zbiegu ulic Wiślańskiej i Bielskiej. Myślę, że to rozwiązanie oczywiście po wprowadzeniu go w życie, czyli po wykonaniu inwestycji na wiele, wiele lat upłynni ruch i ułatwi życie zarówno mieszkańcom Cieszyna, jak i osobom przyjeżdżającym do Cieszyna czy z niego wyjeżdżającym. Jest to ten moment, kiedy po wstępnych dyskusjach, badaniach natężenia ruchu, kiedy wreszcie mówimy: tak, to rozwiązanie wszyscy akceptują, zarówno burmistrzowie ja i zarząd powiatu.

Dwa ronda upłynnią ruch na tym newralgicznym odcinku. To jedna z głównych dróg, którą wiele samochodów wjeżdża i wyjeżdża z miasta.

Będziemy jeszcze te koncepcje konsultowali z mieszkańcami

-zastrzega burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz: Oba rozwiązania, które zostaną tam zastosowane, czyli dwa ronda, które się tam pojawią w przyszłości, będą powodowały, że zarówno wjazd, jak i wyjazd z miasta i poruszanie się w tym obszarze, będą zdecydowanie łatwiejsze, zdecydowanie prostsze i bezpieczniejsze przede wszystkim. My jako miasto mocno upieraliśmy się przy tym, żeby rozwiązania drogowe zakładały również budowę ścieżki i ta ścieżka pieszo-rowerowa się tam pojawi

Do dalszych prac projektowych, wytypowano rozwiązanie przewidujące przebudowę skrzyżowania ul. Bielskiej i Stawowej na rondo czterowlotowe z uwzględnieniem również wlotu ul. Sadowej. Natomiast na skrzyżowaniu ul. Bielskiej i Wiślańskiej zostanie zaprojektowane rondo trójwlotowe. Ponadto w ramach zadania planuje się wykonanie wzdłuż całego odcinka drogi po stronie północnej ciąg pieszo-rowerowy, natomiast od strony południowej chodnik, co zapewni skuteczne odseparowanie ruchu pieszo – rowerowego od ruchu kołowego. Inwestycja przewiduje również wykonanie pełnowymiarowych zatok autobusowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj