Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Dworzec autobusowy w supermarkecie. Czy doszło do złamania prawa? Pytaliśmy policję

Facebook Twitter

Dworzec autobusowy otwarto, a dzięki temu supermarket mógł handlować w niedzielę. Takie obejście prawa zastosowano w Cieszynie. W jednym z marketów uruchomiono dworzec, za poczekalnię służy przedsionek sklepu.

Jednak takie rozwiązanie może nie być zgodne z prawem, ponieważ w niedzielę na „dworcu” można było kupić m.in. alkohol, a tego zabrania ustawa.

Sprawdzamy czy nie doszło do złamania prawa, zostaliśmy wezwani w niedzielę na miejsce, trwały czynności służbowe

– mówi Radiu 90 oficer prasowy cieszyńskiej policji:

Krzysztof Pawlik: Na chwilę obecną prowadzone są czynności sprawdzające w tej sprawie, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. W trakcie postępowania będziemy oczywiście dążyć do wyjaśnienia czy ten budynek może służyć jako dworzec autobusowy, jeżeli tak, to czy mógł być tam sprzedawany alkohol. Dostaliśmy informację, że dochodzi do tej sprzedaży alkoholu na terenie sklepu, dworca autobusowego. W momencie podjęcia interwencji policjanci otrzymali taką informację, co zresztą potwierdziliśmy i ten alkohol tam jest sprzedawany.

Czy w Cieszynie złamano prawo? Bada to policja. Jak zaznacza Krzysztof Pawlik, sprawa jest badana z kilku stron:

Krzysztof Pawlik: Sprzedaż alkoholu na terenie dworca reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jest to traktowane jako przestępstwo. Też musimy spojrzeć na drugą ustawę o zakazie handlu w niedziele i święta. Jeżeli będzie taka sytuacja, że ten budynek nie może i nie jest dworcem autobusowym, wówczas będzie postępowanie z tej drugiej ustawy.

Radio 90: Może stracić koncesję na alkohol?

Krzysztof Pawlik: Jeżeli potwierdzą się te przypuszczenia związane z naruszeniem przepisów to jest to jedna z form, która może spotkać właścicieli tego sklepu, może być również postępowanie w drugą stronę, kiedy okaże się, że przepisy zezwalają na tego rodzaju wybryki.

Teraz policja czeka na wyjaśnienia właścicieli sklepu. Co na sytuację mieszkańcy Cieszyna? Jak zwykle zdania są podzielone:

Do naszej redakcji wczoraj (6.02.) po południu grupa „Muszkieterowie” przysłała e-maila z opisem sytuacji

Rzeczniczka firmy sugeruje, ze wspólnie z zarządem powiatu cieszyńskiego spółka chce uruchomić dodatkowe linie powiatowej komunikacji autobusowej. Do tematu jeszcze powrócimy.

Odpowiedź z Biura Prasowego Grupy Muszkieterów:

Supermarkety sieci Intermarché, zarządzanej przez Grupę Muszkieterów, prowadzą polscy, niezależni przedsiębiorcy. Mają oni bezpośredni wpływ na kierowanie swoim przedsiębiorstwem. Niezależność ta dotyczy również komplementarnych usług, na których wprowadzenie decydują się właściciele. Grupa Muszkieterów nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a celem Intermarché jest rozwój szyldu z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce.

W Cieszynie w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności oraz ich liczne zapytania dotyczące możliwości udostępnienia połączeń komunikacji zamiejscowej, zarządca obiektu, w którym znajduje się sklep sieci Intermarché, wraz z Zarządem Powiatu Cieszyńskiego postanowili uruchomić dodatkowe linie powiatowej komunikacji autobusowej. W tym celu w obiekcie zostały utworzone: dwa stanowiska wysiadkowo-odjazdowe, dwa stanowiska postojowe dla autobusów, ogólnodostępne toalety, poczekalnia, punkt informacyjny oraz kasa biletowa. Powyższe wypełnia ustawowe definicje dworca autobusowego. Podjęte czynności mają na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom podróżnych oraz mieszkańców Cieszyna mogących stale korzystać ze wszystkich punktów handlowo-usługowych znajdujących się na terenie obiektu, w tym z supermarketu spożywczego, totalizatora sportowego, salonu fryzjerskiego, apteki, kwiaciarni oraz punktu wysyłek kurierskich.

Pragniemy zwrócić uwagę, że wyróżnikiem Grupy Muszkieterów jest to, iż zrzesza ona niezależnych przedsiębiorców, którzy samodzielnie podejmują decyzje o swoim biznesie i kierunkach jego rozwoju. Warto nadmienić, iż każdy sklep działający w ramach Grupy to odrębna spółka kapitałowa, która jako firma funkcjonująca w konkretnym mieście płaci lokalne podatki, jest pracodawcą dla mieszkańców danej gminy i angażuje się w życie lokalnych społeczności. Grupa zaś jako odpowiedzialna za harmonijny rozwój sieci stwarza warunki rozwoju dla tych spółek i ich właścicieli. Ponadto Grupa Muszkieterów działa w zgodzie z przepisami polskiego prawa oraz jest sygnatariuszem Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy przyjętego przez Europejską Federację Franczyzy oraz Kodeksu Dobrych Praktyk Dla Rynku Franczyzy.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2024