Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn i Skoczów: Nowy sprzęt dla karetek od fundacji WOŚP

Facebook Twitter

W niedzielę (29.01.) odbyła ogólnopolska kwesta w ramach Orkiestry Świątecznej Pomocy a tymczasem sprzęt zakupiony z tej fundacji trafił właśnie do regionu. Tym razem z funduszy WOŚP zakupiono dwa urządzenia ratujące życie.

fot FB/CPR

Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało od fundacji Jurka Owsiaka dwa aparaty do automatycznej kompresji klatki piersiowej LUCAS [lukas].

Te urządzenia dają większe możliwości w zakresie zaawansowanej resuscytacji

– tłumaczy Janusz Martynek kierownik techniczny Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Janusz Martynek: Dwa aparaty, zastępują człowieka podczas resuscytacji krążeniowej. Same prowadzą wentylację. To się nakłada pod plecy, drugą stronę zakłada się z góry na klatkę piersiową. Tłok uciska bezpośrednio okolice klatki piersiowej, okolice serca. Nie męczy się ratownik, tylko maszyna wykonuje to, co on by bezpośrednio robił przez dłuższy czas. Mogą się zając czymś innym, jeśli chodzi o obsługę dalszą pacjenta, natomiast aparatura robi swoje.

Resuscytacja dzięki temu sprzętowi jest możliwa cały czas, nawet podczas jazdy karetką. To nie pierwsze urządzenia, które „orkiestra” przekazała cieszyńskiemu pogotowiu.

Janusz Martynek: I cały czas trwa reanimacja, oni to podłączą i mogą spokojnie jechać, a automat wykonuje swoje. To nie są pierwsze tego typu urządzenia u nas, już mamy cztery, teraz dostaliśmy dwa, za które serdecznie dziękujemy. Wartość tych aparatów to 140 tys. zł. To nie pierwsza pomoc, jeśli chodzi o WOŚP. W czasach pandemii również dostaliśmy różnego rodzaju sprzęty i środki zapobiegawcze, żebyśmy mogli funkcjonować.

fot FB/CPR

Nowa aparatura zasili specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego w Cieszynie i Skoczowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024