Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Karetki jeżdżą, ale konieczne były zmiany

Facebook Twitter

Zamknięty Szpitalny Oddział Ratunkowy cieszyńskiego szpitala przekłada się też na pracę Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Ponieważ ratownicy medyczni mieli kontakt z pracownikami SOR-u, konieczna jest ich kontrola pod kątem obecności wirusa.

Rzeczywiście kilka osób jest teraz sprawdzana przez Sanepid, są oni wyłączeni. Ale na szczęście inni ratownicy przejęli ich obowiązki

– mówi radiu 90 Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Wszystkie zespoły są obsadzone, apel do załogi, godna pochwały. Biorą dodatkowe nadgodziny i wszystko z punktu widzenia mieszkańca jest zabezpieczone. Oczywiście musieliśmy wieczorem dużych zmian, jeśli chodzi o obsadę zespołów. Ale wszystkie karetki pracowały i pracują. Potencjalnie kilku ratowników może mieć kwarantannę. Mówię potencjalnie, bo dochodzenie sanepidu jeszcze trwa, my natomiast tylko zrobiliśmy analizę wewnętrzną. Część pracowników pracuje oprócz pogotowia, też na SOR-ze. Cała procedura dochodzeniowa jest po stronie sanepidu.

Osoby wymagające pilnej pomocy są przewożone karetkami do szpitali w Bielsku-Białej bądź Jastrzębiu-Zdroju.

Zawsze wskazania dyspozytora są wiążące dla nas. Dyspozytora, który zawiaduje naszymi karetkami, pracuje w Bielsku-Białej. Bardzo dobra współpraca jest w tym obszarze. Oczywiście my w pełni realizujemy to, co dyspozytor nam zleca, czyli jedziemy tam, gdzie on wie, że jest miejsce dla nas.

Ratownicy medyczni mają też prośbę, jeśli wzywacie karetkę pogotowia, mierzcie sobie temperaturę, zanim ratownicy wejdą do mieszkania. Jeśli ktoś ma wysoką gorączkę, jest to dla nas sygnał

– dodaje Kawulok.

Podawać temperaturę pacjenta zmierzoną bezpośrednio przed wezwaniem karetki. Żeby jednak ta informacja była bardzo świeża, dosłownie przed wezwaniem. Jeżeli ktoś tego nie zdążył zrobić, to w trakcie już naszej jazdy, żeby tę informację telefonicznie przekazał zespołowi. Oczywiście zespół, który ma cały czas odpowiednie ubrania w karetce, może przed wejściem do domu się odpowiednio zabezpieczyć.

I cały czas lekarze przypominają o haśle – #NieKłamMedyka

Do czasu otwarcia cieszyńskiego SOR, jeżeli to koniecznie należy kontaktować się:

Adresy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych:

Bielsko-Biała
Szpital Wojewódzki
Aleja Armii Krajowej 101
Telefon: 33 810 20 00

Jastrzębie-Zdrój
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2
Aleja Jana Pawła II 7
32 478 42 00

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj