Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn: Komisje wyborcze w komplecie. Przypominamy o bezpieczeństwie

Facebook Twitter

Wszystkie prace idą zgodnie z planem - mówi sekretarz miasta Cieszyna, Stanisław Kawecki. Już za kilka dni wybory, w Radiu 90 sprawdzamy, jak gminy przygotowały się do powtórnego podejścia do głosowania.

10 maja, kiedy pierwotnie miały odbyć się wybory, gminy miały problem z zapełnieniem składu obwodowych komisji wyborczych. Jak teraz, niespełna dwa miesiące później wygląda to w Cieszynie?

We wszystkich komisjach są skompletowane składy

– zapewnia sekretarz.

W obecnej sytuacji przepisy co do ilości członków obwodowych  komisji wyborczych zostały troszeczkę zmienione. Na 25 obwodów głosowania, liczba członków  waha się od 4 do 9. A przypomnę, że minimalna ilość to jest trzech. Ciągle są jeszcze rezygnację osób, które wpisały się, to robi troszeczkę zamieszania, ale mamy pulę osób do uzupełnienia. Obwodowe komisje wyborcze są ukonstytuowane, są gotowe do pracy.

Pakiety wyborcze i głosowanie korespondencyjne to nie nowość, ale tym razem więcej osób z nich skorzysta, przede wszystkim ci, którzy przebywają na kwarantannie. Swoje karty do głosowania, w specjalnych kopertach mogą przekazać w różny sposób.

Można go wrzucić na terenie Cieszyna do dowolnej czerwonej skrzynki pocztowej. To chyba najprostszy sposób. Drugi sposób to jest przyniesienie  do urzędu miejskiego w Cieszynie, ale uwaga  można przynieść taki pakiet tylko do piątku do godziny 14.30. Trzecia droga to to, że można ten pakiet samemu dostarczyć albo  przez inną osobę bezpośrednio do lokalu wyborczego, w którym byśmy głosowali, albo którego numer jest na kopercie zewnętrznej.

Osoby, które właśnie trafił na kwarantannę, a chcą zagłosować, muszą telefonicznie poinformować o tym urząd miasta.

Wtedy pakiet dostarczy im Poczta Polska i będzie możliwość oddania głosu bezpośrednio. Listonosz czy doręczyciel powinien poczekać na ten pakiet wyborczy,  aż osoba znajdująca się w kwarantannie odda głos i, jeśli oczywiście będzie chciała brać udział w głosowaniu, bo wiadomo, że w Polsce nie ma takiego  obowiązku, ale zachęcamy do tego.

Stanisław Kawecki przypomina też o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Proponuję nie brać tym razem dzieci do lokali, to się często zdarza. Prosiłbym zostawiać przed lokalem. Środki zabezpieczenia osobistego: coś, co zakrywa usta, ale podkreślam również nos. To jest wymóg bezwzględny. Sugeruję wziąć jednorazowe rękawiczki, obrać je na dłonie. Tak jak bierzemy pieczywo w sklepie, przyjdźmy tak do lokalu. Przynieśmy ze sobą swój długopis, może rzecz banalna, śmieszna, ale tylko my go dotykamy, jesteśmy pewni, że wirus się nie przeniesie.

Wybory prezydenckie odbędą się w najbliższą niedzielę 28 czerwca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2020