Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Muzeum Drukarstwa ruszy z końcem lata. To będzie ciekawe miejsce

Facebook Twitter

Miało tętnić życiem już jesienią ubiegłego roku, ale przeszkodziła pandemia i brak osób chętnych do jego prowadzenia. Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa po gruntownym remoncie ciągle czeka na otwarcie. Jak słyszymy w magistracie – będzie niebawem.

To była długo wyczekiwana inwestycja. Muzeum, które gromadziło stare maszyny drukarskie, od lat przyciągało turystów. Odbywały się tutaj prelekcje i pokazy dla młodzieży. Obiekt mieszczący się w starej kamienicy przy ulicy Głębokiej niszczał. Miastu udało się zdobyć fundusze, przeprowadzono remont. Muzeum Drukarstwa zyskało nowe pomieszczenia, jest winda dla niepełnosprawnych. Pojawił się jednak problem, nie było komu prowadzić muzeum. Stowarzyszenie, które do tej pory sprawowało opiekę, nie przystąpiło do konkursu na dalsze prowadzenie muzeum.

Ostatecznie podjęliśmy decyzję, że instytucja ta będzie podlegała pod Zamek Cieszyn, służby marszałka też wyraziły na to zgodę, trwa kompletowanie maszyn, które na czas remontu trafiły do magazynów – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Prezentowało zabytkowe maszyny i technikę drukarstwa.

Liczymy, że w dalszym ciągu będzie wielu chętnych na odwiedziny w tym szczególnym miejscu

– mówi Staszkiewicz.

Jak deklaruje burmistrz, muzeum na pewno ruszy przed jesienią.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj