Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn – NIE – dla wycinki drzew. Mieszkańcy będą protestować

Facebook Twitter

Nie zgadzają się na masową wycinkę drzew. Dzisiaj (17.06.) wyrażą swój sprzeciw. Mieszkańcy Cieszyna organizują się i będą pikietować. Po południu zamierzają się spotkać nieopodal dworca kolejowego i głośno zaprotestować przeciwko planowanej destrukcji przyrody.

Chodzi o plan PKP usunięcia drzew rosnących w pasie do 15 m od osi skrajnego toru linii kolejowej. Jak piszą organizatorzy protestu – wycinka jest zgodna z prawem, ale bezpodstawna. Przypominają, że prawo obowiązuje od 2008 r, – dlaczego drzewa zaczęły przeszkadzać właśnie teraz? – pytają. Wpłynie to z pewnością na mikroklimat miasta – mówi Radiu 90 Monika Szlauer, jedna z organizatorek protestu. Przypomnijmy, wycinka drzew wzdłuż szlaków kolejowych w wielu miejscach w Polsce wzbudza liczne protesty.

Z tego co nam wiadomo, ma być wyciętych około 4 tys. drzew generalnie jest bardzo duża ilość od Cieszyna do Zebrzydowic. Decyzję wydało starostwo z tego co wiem. wydaje mi się, że na cały ten odcinek wydało decyzję. Opinia publiczna w Cieszynie jest zatrwożona tą ilością wyciętych drzew, mówimy tu też o ochronie klimatu, o ochronie powietrza, a z drugiej strony dokonujemy takie rzezi na drzewach, które ten klimat też, przecież gdzieś pozwalają chronić, dbają o czyste powietrze, dostarczają powietrza. Czego się obawiamy, że w momencie jeżeli będą czynione jakieś prace dotyczące przywrócone linii do Bielska to ta wycinka pójdzie w drugą stronę

Jako mieszkańcy Cieszyna czujemy się oburzeni i oszukani – piszą organizatorzy. Wiekowe rośliny mają być przeznaczone pod wycinkę ze względu na bliskość torów kolejowych oraz dworca.

Obawiamy się, że te nasze protesty, naprawdę jakby nie poskutkują, że nagle PKP nie zmieni decyzję i drzew nie będzie wycinać, ale jednak jako społeczeństwo chcemy dać wyraz swojemu oburzeniu. My chcemy jako mieszkańcy Cieszyna pokazać, że nam się do nie do końca podoba. Też takie protesty były w Bielsku, one też spowodowały, że te protesty nie do końca zostały podpisane, nawet jeżeli starostwo nie miało tutaj żadnego innego manewru to w takim razie pokażmy rządzącym szczeblu ogólnopolskim, że ten kierunek działań PKP nam się nie podoba.

Spotkanie protestujących zapowiedziano na dzisiaj (17 czerwca) na ulicy Czarny Chodnik tuż nieopodal dworca kolejowego. Początek o godzinie 17.00

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022