Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Nie wszyscy zainteresowani dotacją. Pomoże Młodzieżowa Rada?

Facebook Twitter

W Cieszynie powstała Cieszyńska Rada Młodych do spraw Klimatu. Odbyło się już jej pierwsze spotkanie organizacyjne. Kilkanaście młodych osób chce działać i pracować na rzecz ekologii.

fot. David-Karich/ pixabay.com

Mam nadzieję, że będzie to dobry przyczynek do tego, żebyśmy wszyscy świadomie podchodzili do tego, co się w mieście dzieje. To nie tylko wycinanie drzew, ale wiele działań, które możemy zrobić wszyscy

– mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. I podkreśla, że to dobrze, że młodzież chce działać, ale rozmawiając z młodymi, oni sami stwierdzali, że nie wiedzą, jak i na jakich płaszczyznach w tym temacie działa samorząd i jakie z tym związane ponosi koszty.

Przykładem jest to, że w poprzednim roku w budżecie zostało zaplanowane 500 tysięcy na wymianę pieców. To był pierwszy rok tak dużej kwoty, bo ta kwota została podwojona. Myślę, że będziemy to utrzymywać. Nie ukrywam, że zastanawiamy się tez nad tym, ponieważ jakiś czas temu zostały zmienione zasady i dopłacamy do pieców węglowych kategorii V. Natomiast wydaje nam się, że jeśli chcemy cokolwiek poprawić, to powinniśmy zwiększyć kwotę i ograniczyć to do pieców, które dają efekt. Gazowe, fotowoltaika, czy jakieś rozwiązania, które pozwolą nam oszczędzić trochę naszego powietrza.

Choć jak dodaje Staszkiewicz, zainteresowanie akcją dotacji na wymianę kotłów jest, to jednak z pół miliona złotych przeznaczonych na akcję w tym roku, w puli pozostało jeszcze 80 tysięcy. Ciągle można się zgłosić.

Myślę, że 4 tysiące to nie jest dużo, jeśli ktoś ma wydać pieniądze i to jest tylko połowa pieca. Natomiast my te akcje, w różnej formie prowadzimy od 1996 roku. Na pewno musimy się przyjrzeć temu, jak jeszcze w inny sposób zachęcić mieszkańców.

Burmistrz Cieszyna podkreśla także, że w dalszym ciągu przeprowadzane będą akcje uświadamiające mieszkańców, ale i kontrole straży miejskiej.

My nie możemy kontrolować po godzinie 22, a najczęściej te incydenty zdarzają się późną nocą. To jest też utrudnienie dla nas. Oczywiście, jeśli ktoś jest podejrzany, że pali śmieciami czy tym nie powinien, może zostać pobrana próbka. Niestety kuriozum jest takie, że badanie kosztuje 500 złotych, a my maksymalnie możemy ukarać mandatem pięciusetzłotowym.

Cieszyńska Rada Młodych do spraw Klimatu jest otwarta, POD TYM LINKIEM znajdziecie szczegółowe informacje, jak można do niej dołączyć.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022