Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Odkopali zabytek, teraz go zasypią. Żeby go pokazać, potrzebne są pieniądze i dokumentacja

Facebook Twitter

Monety, plomby, zabawki, kości, kafle- takich przedmiotów i fragmentów artefaktów znaleziono tysiące. Cieszyn dokumentuje średniowieczne znaleziska na rynku. To był wymóg konserwatora, by przed właściwą renowacją placu przed ratuszem, przeprowadzić gruntowne badania archeologiczne.

fot. FB/Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Tak jak się spodziewano – badania przyniosły wiele cennych odkryć. Trudno określić ile ich jest dokładnie, na pewno jest to kilkanaście tysięcy części – mówi Zofia Jagosz-Zarzycka, archeolog z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Zofia Jagosz-Zarzycka: Jeżeli chodzi o kafle, datujemy je wstępnie na XV i XVI wiek. Są to kafle późnogotyckie i wczesnonowożytne przepięknie zdobione. Kolejny zestaw zabytków to zabytki metalowe, mamy przykłady: kłódki, młotka, toporka i kleszczy. Nadtopy różne żelazne, często spotykane na naszym Rynku, które świadczą o tym, że na Rynku działa się jakaś produkcja metalurgiczna. Bardzo ciekawe zabytki to są przedmioty do gry i zabawki. Jeżeli chodzi o zabawki, to są te dwa koniki ceramiczne.

Zofia Jagosz-Zarzycka, archeolog Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Sporo na rynku odnaleziono woreczków ze skóry. Odnaleziono także wiele monet XV i XVI wiecznych. Oprócz kilku tysięcy ruchomych, niewielkich przedmiotów, najważniejszymi odkryciami są te nieruchome – pozostałości po dawnych budynkach. – Prace archeologiczne na samej płycie rynku dobiegły końca – poinformowała na konferencji prasowej Bożena Marczyk-Chojnacka kierownik badań archeologicznych. Teraz badany jest teren na zachodniej pierzei tuż przy samym ratuszu.

Bożena Marczyk-Chojnacka: Dokumentowaliśmy poszczególne poziomy bruków. Są to użytkowe elementy, pozostałości po drogach od średniowiecza po wiek XVIII. Udało nam się odkryć pozostałości po wodociągach zarówno średniowiecznych, jak i po wodociągach datowanych na wiek XVIII. Kolejne ciekawe odkrycia to m. in. podstawa kamienna, która została zinterpretowana jako pręgierz. Bardzo ciekawym odkryciem była budowla drewniana o konstrukcji pół ziemianki. Następnie całe pozostałości architektury kamiennej i drewnianej.

fot. FB/Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Wymieniając odkopane piwnice i pozostałości budynku, archeolodzy mówią o dużym odkryciu. Miejsce to godne jest zaprezentowania, teraz jednak to, co odkopano, trzeba przed zimą zabezpieczyć… zasypując je znowu.

Bożena Marczyk-Chojnacka: Cały program zabezpieczenia tego obiektu został uzgodniony tutaj z przedstawicielami urzędu konserwatorskiego z Bielska-Białej. Niebawem rozpoczną się prace, które będą miały na celu zabezpieczenie tego obiektu i zasypanie go. Oczywiście to zasypanie będzie jak najbardziej odwracalne w przyszłości, będzie można do tego obiektu wrócić, będzie można go ewentualnie w przyszłości wyeksponować. Na dziś zostanie on zasypany i zabezpieczony przed zimą.

Bożena Marczyk-Chojnacka kierownik badań archeologicznych

Jak wyjaśnia Stanisław Kawecki, sekretarz miasta Cieszyna, zasypanie odkryć to jedyne sensowne rozwiązanie w tym momencie.

Stanisław Kawecki: Konsultowaliśmy to z dyrekcją podziemnego muzeum w Krakowie, zanim opracujemy sposób prezentacji tego znaleziska, a to potrwa kilka lat, trzeba uchronić go przed degradacją

– mówi Kawecki.

Stanisław Kawecki: Żeby podjąć decyzję, wypracować kierunki, potrzebne jest bardzo dużo czasu- przynajmniej dwa, a zapewne trzy lata, a mówimy tylko o całej sferze dokumentacyjnej, o pomyśle. Dodatkowo jeszcze my tak naprawdę dzisiaj nie wiemy, czy ten budynek odkryty to wszystko, czy on ma jakąś kontynuację w kierunku pierzei zachodniej. Doszliśmy wszyscy do wniosku, że to cenne zjawisko na pewno niesie w sobie ogromny potencjał turystyczny, historyczny, naukowy. My chcemy udostępnić ten obiekt, w jakiś sposób musimy do tego dojść, mieliśmy na to pełny obraz sytuacji. Dzisiaj tak czy tak musielibyśmy to miejsce częściowo zasypać.

Stanisław Kawecki Sekretarz Cieszyna

Jak zapewniają przedstawiciele miasta, sam remont płyty rynku i czas realizacji zadania nie jest zagrożony. Rewitalizacja ma zakończyć się w przyszłym roku w czerwcu.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj