Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Ponad 600 starych pieców do wymiany. Ich właścicielem jest miasto. Co teraz?

Facebook Twitter

Dotują wymianę pieców w prywatnych domach, ale sami nie mają jeszcze uporządkowanej kwestii opalania kopciuchami w budynkach miejskich. Cieszyn jeszcze nie we wszystkich mieszkaniach z zasobu gminnego może pochwalić się czystym ogrzewaniem.

Data 1 stycznia coraz bliżej, uchwała antysmogowa nakazuje, że do tego czasu powinny zostać zlikwidowane kotły bezklasowe i te starsze niż 10 lat. W Cieszynie niestety jeszcze jest ich sporo, i to nie tylko w domach jednorodzinnych. Także tam, gdzie właścicielem jest miasto. Mówi burmistrz Cieszyna:

Gabriela Staszkiewicz: Miasto Cieszyn z związku z tym, że posiada też jeszcze wiele takich źródeł ciepła w swoich lokalach ma przygotowany program wymiany tych źródeł, to jest jeszcze jakieś 640 takich pieców w naszych lokalach. Sukcesywnie podpinamy pod energetykę cieszyńską albo budujemy kotłownie. Mamy to rozłożone na lata, bo wymiana jednokrotna oznacza kwotę 20 milionów złotych, więc na pewno nie można tego zrobić od razu.

Tak jak od kilku lat miasto wspomaga dotacjami mieszkańców, tak i sam dla siebie prowadzi program wymiany gminnych kopciuchów. Jednak jak dodaje burmistrzyni, zdaje sobie sprawę z tego, że tak jak po 1 stycznia kontrola może odwiedzić prywatny dom, tak może i pojawić się ona w lokalu gminnym:

Gabriela Staszkiewicz: Nie mogę tego wykluczyć, natomiast w związku z tym też przygotowaliśmy ten program, bo jest to jakiś kierunek do wymiany tego. (…) 20 milionów złotych to nie są pieniądze, które możemy wykorzystać od razu. Może uda się pozyskać zewnętrzne środki, o które zawsze się staramy. Jednak nie jest to problem, który jest od wczoraj w mieście.

Miasto zachęca jednak prywatnych właścicieli do wymiany pieców, tu z pomocą przychodzi punkt informacyjny, który czynny jest we wtorki i piątki w godz. 16:00-18:30 oraz w soboty w godz. 8:00-13:00. Znajduje się na parterze budynku Urzędu Miejskiego:

Gabriela Staszkiewicz: Tutaj w ratuszu można znaleźć pełną informację w jaki sposób można zdobyć pieniądze na dofinansowanie działań proekologicznych. (…) Miasto Cieszyn od wielu lat takich dotacji udzielało. Można je łączyć z Czystym Powietrzem. Pamiętajmy, że uchwała antysmogowa wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku.

W tym roku wymianę pieców miasto wsparło kwotą pół miliona złotych. W przyszłym dofinansowanie ma być na podobnym poziomie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj