Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Powstaje lądowisko dla śmigłowców LPR

Facebook Twitter

Choć często po chorych i rannych na Śląsk Cieszyński wysyłany jest śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, to najbliższy szpital - ten w Cieszynie, nie dysponuje lądowiskiem do przyjmowania latających karetek.

To się zmieni, od kilku miesięcy na dachu pawilonu łóżkowego budowane jest specjalne miejsce, na którym osiąść mogą helikoptery. – Budowa tzw. lądowiska wyniesionego na budynku, była jedynym możliwym miejscem posadowienia na terenie szpitala – mówi Radiu 90 Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Były co prawda rozpatrywane inne propozycje, żeby lądowisko na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego naszego szpitala było poza terenem, ale kilkukrotne podejście poprzez projektanta, poprzez opiniowanie przez Lotnicze pogotowie Ratunkowe, nie wyłoniło takiej oferty, która mogłaby być poważnie rozpatrzona.

Prace ruszyły w lipcu ubiegłego roku. W tej chwili na dachu budynku stoją główne słupy i filary nośne, na których umiejscowiona zostanie płyta lądowiska. Sam budynek szpitalny, mimo że jego konstrukcja ma już kilkadziesiąt lat, był przygotowany na takie rozwiązanie – mówi dyrektor Płygawko. Choć szpital nie jest specjalistyczną placówką, a ranni z tego terenu najczęściej transportowani są do innych szpitali, to jednak śmigłowiec LPR-u może pojawiać się tutaj także w innych celach.

W momencie uruchomienia tego lądowiska, dosyć często będzie ono wykorzystywane. Choćby w takim przypadku, gdzie dokonujemy około 28 pobrań narządów. Ten transport powinien odbywać się przy pomocy LPR-u.

Radio90: Czyli nie tylko transport rannych, chorych wymagających natychmiastowej pomocy, ale również transport organów. 

Dokładnie tak, taka jest specyfika naszego szpitala, wielooddziałowego, wielospecjalistycznego, który w bardzo szerokim zakresie świadczy te usługi, łącznie z pobieraniem narządów. 

Szpital na budowę lądowiska otrzymał wsparcie z Ministerstwa Zdrowia, są także pieniądze z powiatu i środki własne. Lądowisko ma powstać do końca lipca tego roku.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021