Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn przejął dworzec PKP a wraz z nim… bunkier

Facebook Twitter

Na terenie placu przesiadkowego przy ulicy Hajduka, gdzie stoi budynek dworca, znajduje się także wyjątkowy, historyczny obiekt, za który opowiadać teraz będzie już cieszyński magistrat. W tym tygodniu przeprowadzono tam wizję lokalną.

Mówi burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek:

Otwarliśmy ten bunkier, tą szczelinę przeciwlotniczą i zobaczyliśmy jak to wygląda. O wiele lepiej niż wszyscy się spodziewali. Wnętrze jest zachowane w dobrym stanie, nie czuć stęchlizny, jest jeszcze dość dobra wentylacja. To jest taka szczelina przeciwlotnicza około 30-metrowa z dwoma wejściami, wentylacją. Ciekawa rzecz.

Co dalej z obiektem, czy miasto myśli o jego odrestaurowaniu?

Na ten moment na pewno nie. Dla miasta absolutnym priorytetem musi być przywrócenie funkcji dworca: poczekalni, kas biletowych, placu przesiadkowego. Natomiast w dalszej kolejności będziemy się interesować tym, co jest obok. Na ten moment na pewno trzeba to zabezpieczyć tak, żeby nikt tam nie wpadł, a w przyszłości pomyślimy, co można tam stworzyć. Na przykład mała lekcja historii z czasów zimnej wojny lub coś innego.

Urzędnicy całą uwagę poświęcą teraz odnowieniu budynku dworca, a nie będzie to łatwe i szybkie – dodaje burmistrz Szczurek:

W najbliższym czasie na pewno muszę zlecić ekspertyzę. Do tej pory nie mogłem tego zrobić, bo to nie był nasz obiekt. Teraz ta ekspertyza zostanie zlecona. I następnie musimy przystąpić do zabezpieczenia budynku. Jeżeli chodzi o ten główny budynek, to tam dach jest w dość fatalnym stanie, spadają kawałki rynny, kawałki cegieł. Więc w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć ten dach, żeby osobom przechodzącym nic się nie stało, żeby mogły chodzić obok. Wtedy będziemy mogli zdjąć ogrodzenie, które PKP postawiło tam dla zabezpieczenia tego terenu.

Dodajmy, że środki finansowe na przeprowadzenie ekspertyzy zostały zabezpieczone w budżecie miasta. W przyszłorocznym, powinny znaleźć się pieniądze na gruntowną modernizację budynku dworca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj