Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn przyjmuje wnioski na opał, ale są problemy z ekogroszkiem

Facebook Twitter

Nowy rok, nowe wnioski na zakup węgla po preferencyjnej cenie. Cieszyn ogłasza kolejny nabór dla osób, które chcą skorzystać z możliwości nabycia opału. Tę część koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

To tutaj należy zgłaszać się z wnioskami, jeśli chcemy kupić węgiel w niższej, niż na wolnym rynku, cenie. Jak mówi Radiu 90 Helena Smolarz, kierowniczka cieszyńskiego MOPS-u, do tej pory złożono 214 wniosków na 193 tony węgla i 111 ton ekogroszku.

Helena Smolarz: Można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Skrajnej 5, w formie papierowej, można też w formie elektronicznej lub też można składać wnioski w Urzędzie Miasta. Ilość złożonych wniosków – 232, weryfikowanych mamy 214.

Radio 90: Część osób nie otrzymało węgla, z jakiego powodu?

Helena Smolarz: Żeby ubiegać się o preferencyjny zakup węgla, osoba musiała przede wszystkim otrzymać dodatek węglowy lub złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wniosek, że mieszkanie/ dom ogrzewany jest kotłem na paliwo stałe i tym opałem jest węgiel.

Jak dodaje Helena Smolarz, w większości wypadków mieszkańcy występują o sprzedaż opału w limicie 1,5 tony, sporadycznie jest to jedna tona.

MOPS przyjmuje wnioski, jednak sprzedaż i zamawianie węgla leży po stronie urzędu miasta. Jak mówi Krzysztof Kasztura, zastępca burmistrza Cieszyna, węgiel trafia na skład, mieszkańcy go odbierają. Problemem jest jednak ilość dostarczanego przez PGG ekogroszku. Mimo że urząd złożył odpowiednie zapotrzebowanie, nie trafiło go do miasta tyle, ile powinno.

Krzysztof Kasztura: Dostawy ubiegłoroczne, które zamówiliśmy dojechały do Cieszyna. Jedyny problem, jaki mamy, to z ilością ekogroszku, bo według państwa zamówiliśmy zdecydowanie więcej, niestety PGG obcięło nam to zamówienie. Próbowaliśmy się zorientować, czy groszek, który jest w ofercie dostępny, państwu dostarczyć, ale wiele osób przeszło na nowoczesne piece i ten sort węgla nie da się tak prosto w tych piecach spalić. Nikt się nie zdecydował, żeby zmienić rodzaj zamówionego węgla z ekogroszku na groszek.

Jak dodaje Kasztura:

Nie powinno być kłopotów z dystrybucją paliwa, jeśli tylko PGG dostarczy nam odpowiednią ilość ekogroszku, również w tym asortymencie nie powinniśmy mieć problemu.

Sprzedaż paliwa ma trwać do końca kwietnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023