Cieszyn: Punkt paszportowy niebawem przyjmie pierwszych petentów
Już nie trzeba jeździć do Bielska- Białej, a w Cieszynie będzie można załatwić paszport. Ukończono już przygotowanie pomieszczeń, są pracownicy, jest też system komputerowy do obsługi całej procedury związanej z wydawaniem tego dokumentu.
Na terenie byłego przejścia granicznego w Cieszynie-Boguszowicach, tuż obok Wydziału Komunikacji cieszyńskiego starostwa, powstało nowe biuro spraw paszportowych. Punkt długo oczekiwany. Teraz mieszkańcy Cieszyna, ale Wisły, Skoczowa czy Istebnej nie muszą w tej sprawie wyjeżdżać poza powiat.
Punkt będzie funkcjonował w Cieszynie, ale podkreślam, w kwestii złożenia wniosku na paszport nie ma rejonizacji
– mówi Magdalena Szewczuk -Szturc dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Magdalena Szewczuk -Szturc: Można wszędzie, tak naprawdę nie ma właściwości miejscowej do wydawania paszportów, każda osoba nawet z innego województwa może przyjechać do Cieszyna i składać tutaj wniosek o paszport. Bliżej granicy już nie można było być także cieszymy się, że trafiliśmy właśnie tutaj w to miejsce i możemy we współpracy z panem starostą ten punkt tutaj otworzyć i utrzymywać.
Radio 90: Jak długo się czeka teraz na paszport?
Magdalena Szewczuk -Szturc: Terminy są krótkie nawet w sezonie, z uwagi na to, że mieliśmy szereg usprawnień wprowadzonych, maksymalnie do 2 tygodni się czekało na uzyskanie paszportu, teraz jesteśmy poza sezonem, nie mniej jednak chciałabym zaapelować żeby składać te wnioski i nie czekać do ostatniej chwili, gdy przed wakacjami rozpocznie się wzmożony ruch paszportowy.
Po stronie powiatu leżało przygotowanie pomieszczeń, wojewoda dał pracowników i całą infrastrukturę teletechniczną
– mówi Radiu 90 starosta powiatu cieszyńskiego:
Mieczysław Szczurek: Oczekiwania mieszkańców i ich prośby to był główny powód dla którego zdecydowałem się wystąpić do wojewody o zlokalizowanie punktu paszportowego tutaj w Cieszynie. Mieszkańcy mają problem z dojechaniem do Bielska czy dalej, tam są kolejki, a tu mają wszystko na miejscu. Patrząc na specyfikę powiatu i specyfikę np. dojechania z Istebnej, to wręcz mieszkańcy mówią, że łatwiej im przejechać przez Czechy i załatwić sprawę tutaj na miejscu, niż dalej się zapuszczać.
Rocznie z takiego punktu ma korzystać blisko 6 tysięcy osób.
Punkt będzie czynny:
- w poniedziałki, wtorki i środy 7.30-15.30
- czwartki 8.00 – 17.00
- piątki 8.00 – 15.00
Czytaj także:
- Do punktu paszportowego nie musisz się umawiać!
- Nieczynny punkt paszportowy w Raciborzu. Prawie 3 tygodnie
- Reorganizacja w żorskim magistracie. Lokalizację zmieniły niektóre wydziały