Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Punkt paszportowy niebawem przyjmie pierwszych petentów

Facebook Twitter

Już nie trzeba jeździć do Bielska- Białej, a w Cieszynie będzie można załatwić paszport. Ukończono już przygotowanie pomieszczeń, są pracownicy, jest też system komputerowy do obsługi całej procedury związanej z wydawaniem tego dokumentu.

Na terenie byłego przejścia granicznego w Cieszynie-Boguszowicach, tuż obok Wydziału Komunikacji cieszyńskiego starostwa, powstało nowe biuro spraw paszportowych. Punkt długo oczekiwany. Teraz mieszkańcy Cieszyna, ale Wisły, Skoczowa czy Istebnej nie muszą w tej sprawie wyjeżdżać poza powiat.

Punkt będzie funkcjonował w Cieszynie, ale podkreślam, w kwestii złożenia wniosku na paszport nie ma rejonizacji

– mówi Magdalena Szewczuk -Szturc dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Magdalena Szewczuk -Szturc: Można wszędzie, tak naprawdę nie ma właściwości miejscowej do wydawania paszportów, każda osoba nawet z innego województwa może przyjechać do Cieszyna i składać tutaj wniosek o paszport. Bliżej granicy już nie można było być także cieszymy się, że trafiliśmy właśnie tutaj w to miejsce i możemy we współpracy z panem starostą ten punkt tutaj otworzyć i utrzymywać.

Radio 90: Jak długo się czeka teraz na paszport?

Magdalena Szewczuk -Szturc: Terminy są krótkie nawet w sezonie, z uwagi na to, że mieliśmy szereg usprawnień wprowadzonych, maksymalnie do 2 tygodni się czekało na uzyskanie paszportu, teraz jesteśmy poza sezonem, nie mniej jednak chciałabym zaapelować żeby składać te wnioski i nie czekać do ostatniej chwili, gdy przed wakacjami rozpocznie się wzmożony ruch paszportowy.

Po stronie powiatu leżało przygotowanie pomieszczeń, wojewoda dał pracowników i całą infrastrukturę teletechniczną

– mówi Radiu 90 starosta powiatu cieszyńskiego:

Mieczysław Szczurek: Oczekiwania mieszkańców i ich prośby to był główny powód dla którego zdecydowałem się wystąpić do wojewody o zlokalizowanie punktu paszportowego tutaj w Cieszynie. Mieszkańcy mają problem z dojechaniem do Bielska czy dalej, tam są kolejki, a tu mają wszystko na miejscu. Patrząc na specyfikę powiatu i specyfikę np. dojechania z Istebnej, to wręcz mieszkańcy mówią, że łatwiej im przejechać przez Czechy i załatwić sprawę tutaj na miejscu, niż dalej się zapuszczać.

Rocznie z takiego punktu ma korzystać blisko 6 tysięcy osób.

Punkt będzie czynny:

  • w poniedziałki, wtorki i środy 7.30-15.30
  • czwartki 8.00 – 17.00
  • piątki 8.00 – 15.00

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022