Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Ruszyły kontrole sanitarne na granicy [FOTO]

Facebook Twitter

Od środowego popołudnia na przejściu granicznym w Cieszynie-Boguszowicach obowiązuje kontrola sanitarna.

Fot. Mieczysław Szczurek

Wczoraj (11.03.) Wojska Obrony Terytorialnej, Strażacy i Policja rozkładały namioty, pierwsze kontrole już przeprowadzono.

– W naszym województwie takich miejsc jest pięć

– mówi Radiu 90 Andrzej Szczeponek dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Kontrola polega na zmierzeniu temperatury.

Wchodzą strażacy, to będą robili, przynajmniej na razie funkcjonariusze straży pożarnej będą robili pomiar temperatury, będą rozdawali ankiety. Te ankiety będą wypełniane. Chodzi przede wszystkim o to, kto i gdzie będzie w najbliższym czasie. Gdzie będzie można go szukać. Oczywiście będą informowali o obowiązku, jeśli by się jakieś objawy pojawiły.
Radio 90: Te miejsca, które już funkcjonują czy są efekty tych prac, czy są osoby z podwyższona temperaturą, czy innymi objawiani są zatrzymywane?
Na razie nie. Z tego co wiem, był osoby badane z podwyższoną temperaturą, ale po wywiadzie i analizach wyszło, że to nie jest koronawirus, w związku z czym został zwolnione.

Co w momencie, kiedy u kogoś stwierdzi się gorączkę? Wówczas trafia karetką do szpitala na dalsze badania. Jego współpasażerowie natomiast trafią do miejsca tymczasowego postoju. – mówi Szczeponek. W przypadku Cieszyna takim miejscem, gdzie pasażerowie autobusów będą oczekiwali wyników, będzie gościniec sportowy na Alei Jana Łyska.

Wszyscy, którzy będą z tymi osobami podróżować w jednym autobusie, czy samochodzie będą tymczasowo odizolowane. Będzie to Gościniec Sportowy. W Cieszynie będą czekać na wynik tej osoby, czyli jakieś 12-15 godzin. Potem w zależności od wyniku albo będą badane, albo będą mogły udać się do domów.
Radio 90: Ile tam jest miejsc?
Jest 60 miejsc. Myślę, że jeden autobus możemy tam spokojnie zmieścić.

– mówiła burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Podobne kontrole od poniedziałku przeprowadzane są na autostradzie A1 w Gorzyczkach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021