StartWiadomości Wiadomości dnia

Cieszyn: Stalowa konstrukcja obok zabytkowej wieży?

To tam mieści się 14-to wieczna, słynna Wieża Piastowska. Z niej możemy obserwować nie tylko zabudowania Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, także to doskonałe miejsce do podziwiania panoramy Beskidu Śląskiego. Jest Wieża Piastowska, ale niestety niebawem opodal ma stanąć wieża komórkowa. Przekaźnik telefoniczny co prawda ma być zlokalizowany w pewnej odległości od Wzgórza, ale mieszkańców przeraża, że ma mieć wysokość ponad 60 metrów.

Przemysław Major zastępca burmistrza Cieszyna przyznaje, że pozwolenie na budowę wydano w ubiegłym roku. Teraz inwestor, jeden z operatów komórkowych przysłał do urzędu pismo, w którym stwierdza, że chce przystąpić do prac.

W grudniu kiedy Pani burmistrz przyszła do urzędu, a ja wraz z nią, na pytania o sprawy trudne, problematyczne wydziałów, naczelników, których ma pod sobą ten temat w ogóle się nie pojawił. Można powiedzieć, że przez przypadek wniosek wpłynął do urzędu no i wtedy jeden z naczelników wydziału przyszedł, że należy podjąć decyzję w zakresie. Jeśli popatrzymy na tą sprawę stricte administracyjnie, formalnie to można powiedzieć, że jest za późno, ponieważ zostało wydane prawomocne pozwolenie na budowę we wrześniu 2018 roku, a wcześniej w sierpniu 2017 roku została wydana decyzja o lokalizacji inwestycji w celu publicznego, więc inwestor ma wszystkie dokumenty by rozpocząć prace budowlane.

Obecnym władzom miasta pomysł budowy wieży transmisyjnej tak blisko zabytku też się nie podoba. Jak podkreśla Major – będziemy za wszelką cenę próbować przekonać inwestora do odstąpienia od tej inwestycji, lub zmiany lokalizacji anten.

W pobliżu tej inwestycji, najwyższy obiekt 100 metrowy to jest komin energetyki cieszyńskiej. Ja zaproponowałem przedstawicielowi inwestora spotkanie, wyznaczyłem kilka propozycji dat czekam na informację zwrotną, żebyśmy mogli o tej inwestycji porozmawiać, ewentualnie zaproponować inną lokalizację. Problemem nie jest sam maszt, przekaźnik, ponieważ żyjemy w czasach , gdzie telefonia komórkowa nas dotyczy na co dzień w każdej chwili. W naszej ocenie, Pani burmistrz i mojej, zabrakło refleksji urzędniczej jeśli chodzi o lokalizację i wybór miejsca przez inwestora i pewną weryfikację tego miejsca przez służby urzędów w 2017 roku.

Zdaniem burmistrza, taka lokalizacja wieży przez operatora, będzie dla niego samego źle odbierana wizerunkowo.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Zostaw komentarz