Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Strażakom ochotnikom inflacja zjadła pieniądze na nowy wóz

Facebook Twitter

Mieli już zapewnione pieniądze na zakup nowego samochodu bojowego, jednak galopujące ceny spowodowały, że zebranych funduszy zabrakło na wóz. Teraz proszą mieszkańców o to, by wsparli zakup.

fot. FB/osp cieszyn mnisztwo

Strażacy z OSP Cieszyn-Mnisztwo od dłuższego czasu z różnych źródeł próbowali pozyskać środki na nowy średni wóz pożarniczy. Udało się zaplanować już to w zeszłorocznym i tegorocznym budżecie Cieszyna. Miasto da 430 tysięcy, blisko 400 tysięcy przekaże Urząd Marszałkowski, strażacy mają też wkład własny. Niestety, to co udało się uzbierać, zjadła inflacja.

Paweł Czycharowski: Montaż finansowy zrobiony był na poziomie 2021 roku, to był jeszcze poziom 800 tys. zł. Za tyle można było kupić średni samochód pożarniczy. Teraz przez inflację jest to o wiele bardziej znacząca kwota. Te 12% inflacji robi różnicę, jest znaczącą kwotą. Trzeba się mocno gimnastykować, żeby ją nazbierać.

– mówił Paweł Czycharowski prezes OSP w Cieszynie Mnisztwie. Nowy średni wóz jednostce się przyda. Choć nie należy do Krajowego Systemu Gaśniczego, to jednak, patrząc na mapę miasta, jest najdalej oddaloną jednostką od straży zawodowej, która w Cieszynie stacjonuje w Marklowicach. Nowy pojazd na pewno zwiększyłby bezpieczeństwo i możliwość uczestniczenia w różnych, poważniejszych akcjach – podkreśla Czycharowski.

Paweł Czycharowski: Jesteśmy ostatnią strażą pożarną w Cieszynie, która nie posiada średniego samochodu, dlatego tutaj jakby trochę dysponowanie nas ogranicza ze względu na procedury. Nasza jednostka mogłaby być dysponowana do pożarów powyżej drugiego piętra, dlatego tych wyjazdów do samych pożarów nie mamy aż tak dużo. Dlatego ten samochód uzupełnia tę wartość dodaną.

Strażakom do nowego wozu brakuje blisko 50 tysięcy zł. Dlatego też uruchomili zbiórkę na jednym z portali. Link: TUTAJ.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj