Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Strażnicy mają patrolować, a nie monitorować

Facebook Twitter

Będą zmiany w funkcjonowaniu straży miejskiej w Cieszynie. W ubiegłym roku komendant poszukiwał nowych osób do pracy, ponieważ ówczesny burmistrz -Ryszard Macura – zdecydował, że strażnicy powinni pełnić służbę na nowo powstałym centrum przesiadkowym.

– Jestem innego zdania – mówi obecna szefowa cieszyńskiego samorządu – Gabriela Staszkiewicz. Teren ten jest dobrze objęty kamerami monitoringu. – Strażnicy powinni patrolować ulice, a nie siedzieć w jednym miejscu – mówi.

Wydaje mi się, że odległość nie jest tak wielka, żebyśmy nie mogli dojechać tam, jeśli coś się będzie działo. Została podjęta [wówczas] decyzja, że nie będzie tam kiosk a ochrona i to właśnie spowodowało zwiększenie etatów straży miejskiej. Z komendantem długo rozmawialiśmy i decyzja jest taka, że strażników przeniesiemy na miasto. W moim założeniu jest tak, że przynajmniej dwa patrole w ciągu dnia od godziny szóstej do osiemnastej są na mieście i są cały czas. W nocy będzie to jeden patrol. To wydaje mi się skuteczniejsze i lepsze niż siedzenie. 

Jak dodaje Staszkiewicz, likwidacja stanowiska strażników na dworcu nie oznacza jednak ich zwolnienia.

Nad optymalizacją etatów  straży miejskiej, nad ich obecnością na mieście jeszcze musimy popracować. 

To początek reorganizacji pracy straży miejskiej w Cieszynie. Jak zapowiada Staszkiewicz, przeprowadzi głębokie analizy kosztów i ilości przejazdów strażników do izby wytrzeźwień do Bielska – Białej. – Przejazdy z nietrzeźwymi są takim wydatkiem finansowym i czasowym, że niewykluczone, że bardziej opłacalne będzie uruchomienie takiej jednostki w Cieszynie – mówi burmistrz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj