Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Sztuczne nerki ratują życie

Facebook Twitter

Jeszcze początkiem roku zwracali się z dramatycznym apelem – potrzebne są sztuczne nerki. Dzisiaj cieszą się już dobrym sprzętem.

W ciągu kilku miesięcy dzięki sponsorom, datkom mieszkańców i lokalnemu samorządowi, stację dializ mieszczącą się przy cieszyńskim szpitalu, udało się wyposażyć w trzy nowe sztuczne nerki.
Nic dziwnego, że sprzęt się zużywa. Pracuje bowiem 7 dni w tygodniu, praktycznie całą dobę. Wszystko, by utrzymać przy życiu pacjentów – mówi dr Piotr Firczyk ordynator oddziału nefrologi Szpitala Śląskiego w Cieszynie:

W tym roku wyjątkowo mamy zakup 3 nowych nerek. Fundacja Zdrowia zakupiła dwie, jedna jest zakupiona z funduszu starostwa powiatu cieszyńskiego. To umożliwia nam bezpieczne dializowanie pacjentów i bardzo nowoczesne. Przeciętny czas dializy to 12 godzin w tygodniu czyli 3 razy po 4 godziny.

Jak zauważa Janusz Martynek, prezes Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego: Od wielu lat dzięki ofiarności mieszkańców, udaje się wyposażać szpital w przeróżny sprzęt do leczenia i ratowania życia:

To dzięki temu, że społeczeństwo podjęło cel i pomogło nam w zakupie tego, poprzez swoją ofiarę na rzecz fundacji. My kupujemy to systematycznie, staramy się co roku kupować jedną, czasami co drugi rok kupujemy dwie. Ale non stop uzupełniamy ten sprzęt. Kolokwialnie mówiąc, te maszyny non stop pracują.

Fundacja Zdrowia zbiera cały rok, prosi o datki, organizuje koncerty. Spore profity przynosi również 1% od podatku – rocznie to około 80 tysięcy złotych. Wszystkie pieniądze przeznaczone są na zakup sprzętu medycznego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj