Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn szuka chętnych do… grzebania w ziemi. Jakie tajemnice kryje miejski rynek?

Facebook Twitter

Do tej pory prowadzone były jedynie nadzory archeologiczne podczas przebudowy sieci przesyłowych, tak szerokich badań, jak te, które są planowane, jeszcze tutaj nie było. Cieszyn szykuje się do wykopalisk na rynku, szuka też osób, które chciałby pomóc archeologom.

Od kilku dni na cieszyńskim rynku trwa zdejmowanie nawierzchni. Koparki metr po metrze wydłubują granitową kostkę. Rozpoczął się remont płyty rynku. Poprzedzą ją jednak badania ekspertów, którzy cały teren przebadają pod kątem historycznym.

Zofia Jagosz – Zarzycka: Faktycznie pierwszy raz od 500 lat, może nawet więcej ten rynek będzie badany archeologicznie, wykopaliskowo. Rynek zostanie podzielony na ary. Ary czyli kwadraty o długości, szerokości 10 metrów. Będziemy otwierać poszczególne ary. Na początku zostanie zdjęta kostka brukowa. Pod tą kostką brukową spodziewamy się wystąpienia bruków kamiennych, rzecznych, które zostały wykonane w 18. wieku i pod tymi brukami kamiennymi już będą warstwy historyczne. Na metrze mniej więcej będą już warstwy średniowieczne.

– tłumaczy Zofia Jagosz – Zarzycka archeolog z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. To właśnie warstwy średniowieczne są celem badań naukowców.

To najciekawszy dla nas obszar znajduje się na głębokości metra, może się zdarzyć, że znajdą się jednak obiekty głębiej położone

– dodaje Zarzycka.

Zofia Jagosz – Zarzycka: Na przykład będzie to studnia albo cysterna. Mogą się też zdarzyć jakieś’ obiekty ziemne, pozostałości po jatkach rzeźniczych. To są stragany targowe, tak można było dzisiaj opisać. Tu na rynku od zawsze odbywał się handel i ci kupcy i sprzedawcy musieli ten swój towar wykładać na takich właśnie jatkach.

Do prac w wykopaliskach archeolodzy szukają chętnych.

Nie muszą być to osoby z kierunkowym wykształceniem, mogą być studenci, a nawet potrzebujemy po prostu robotników do cięższych prac ziemnych

– przyznaje archeolog.

Zofia Jagosz – Zarzycka: Szukamy również wolontariuszy, studentów archeologii i studentów innych kierunków. Szukamy każdego chętnego, który chce wziąć udział w tej przygodzie. Troszkę poświęcić swojego czasu na badanie rynku. Jeżeli będą to osoby chętne do pracy, to oczywiście my mamy przeznaczone na to środki finansowe. Jeżeli będą to studenci lub wolontariusze, to również oferujemy udogodnienia.

Radio 90: Jak długo przewidujecie prowadzić badania.

Zofia Jagosz – Zarzycka: To jest dosyć trudne pytanie. Bardzo chcielibyśmy, żeby te badania skończyły się po 4, maksymalnie po 5 miesiącach. Zobaczymy, jakie będą warunki pogodowe, czy będą osoby do pracy. Mamy nadzieję, że do zimy skończymy.

Postęp prac będzie uzależniony też od tego, jakie artefakty zostaną odnalezione pod brukiem.

Wszelkie informacje dla zainteresowanych udziela p. Arkadiusz Chojnacki tel. 604397408 oraz p. Zofia Jagosz-Zarzycka z działu Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie tel. 607808833.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj