Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: To końcówka prac archeologów. Od środy kolejne zmiany na rynku. Ale niebawem powinny stanąć też ogródki

Facebook Twitter

To będzie ostatni etap prac archeologów na cieszyńskim rynku. Od jutra (12.04.) kolejne zmiany w ruchu na tym obszarze. Nie jeździjcie na pamięć – apelują urzędnicy.

archeolog cieszyn

Na rynku w Cieszynie kończą się prace archeologów

Prace modernizacyjne na rynku przesuwają się. Tam, gdzie badania skończą archeolodzy, wkraczają ekipy brukarskie i układają nawierzchnię. Pozostał jeszcze jeden niezbadany fragment, to okolice budynku poczty i Domu Narodowego. Od środy tam zaczną się wykopaliska.

Większych problemów ani odkryć być nie powinno

– mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna

Gabriela Staszkiewicz: Ale tak jak przed ratuszem nie spodziewamy się jakichś wielkich odkryć. Przed ratuszem ten etap trwał około dwóch tygodni i potem przystąpimy do układania nawierzchni. Także jest to już ten etap, kiedy wychodzimy poza ogrodzenia i musimy zrobić również porządek z tymi nawierzchnią drogi wokół głównej płyty rynku, która została już właściwie zakończona.

Zmieni się dojazd do rynku, zamknięta będzie ulica Matejki. I uwaga – zmieni się kierunek jazdy na uliczkach jednokierunkowych.

Gabriela Staszkiewicz: Proszę śledzić też znaki drogowe, które się pojawiają. Będzie wjazd możliwy od strony placu Dominikańskiego, odwrócony ruch na ulicy Olszaka i od ulicy Olszaka w dół, koło teatru. Jest to dość duża zmiana dla tych, którzy są jednak przyzwyczajeni, że przed Domem Narodowym wjeżdżało się w centrum miasta. Warto patrzeć na znaki drogowe. I myślę, że też zastanowić się, czy rzeczywiście musimy wjeżdżać z centrum miasta.

Piękny cieszyński rynek zawsze miał na swoim terenie ogródki restauracyjne. Będą w tym roku?

Oczywiście, część terenu pod nie już jest przygotowana

– zapewnia Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz: Będzie tyle samo ogródków co w poprzednich latach. Jeśli będą jeszcze kolejne chciały powstać, to też jesteśmy przygotowani. Po drugiej stronie rynku będą też przygotowane instalacje po to, żeby te ogródki gdzieś się znalazły. Na pewno będzie to przestrzeń z zupełnie nową nawierzchnią, więc też cieszymy się, że powstające ogródki będą już miały i zarówno nowe parasole, jak i ogrodzenia. Zieleń będzie troszkę inna. No i będzie więcej miejsca, bo przesunęliśmy też głogi i poszerzyliśmy tą przestrzeń właśnie na ogródki.

Cały rynek ma być gotowy do końca czerwca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj