Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: W szpitalu otwarto lądowisko dla pogotowie lotniczego [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Już mogą lądować, już mogą szybko ratować życie. W cieszyńskim szpitalu otwarto we wtorek (10.12.) lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szpital od lat starał się o tę inwestycję, z jednej strony nie było pieniędzy, z drugiej przepisy prawne, które nakazywały placówce budowę takiego miejsca. Od teraz pacjenci, którzy szybko muszą dostać się do szpitala, lub być transportowani dalej do innych placówek, mogą korzystać z lądowiska śmigłowców. To tzw. lądowisko wyniesione – znajduje się na dachu szpitala.

W przypadkach tych najbardziej trudnych, mieliśmy taką sytuację, że wieźliśmy pacjenta do Ostrawy i z Ostrawy był transport lotniczy wykonywany do Warszawy czy do Gdańska. Najbliższy śmigłowiec jest 16 minut lotu od nas, czyli po otrzymaniu sygnału 3 minuty potrzebują na przygotowanie, 16 minut przelot i już są u nas (…).

Lądowisko czynne jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie wszystkie szpitale mogą się pochwalić takim zabezpieczeniem – przyznaje Adam Śliż, zastępca dyrektora ds. techniczno-gospodarczych cieszyńskiego szpitala:

Marek Maślanka dyrektor regionu południowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zwraca uwagę na specyfikę terenu.  Góry, wypadki turystów w trudno dostępnym terenie. Tutaj czas dotarcia ma znaczenie – mówi:

Na pewno okres zimowy, związany z nasileniem turystyki, wtedy nasi śmigłowce, czy z bazy w Gliwicach, czy z bazy z Krakowa, zdecydowanie częściej goszczą na terenie Beskidy Śląskiego. Zdecydowanie mniejsza ilość jest lądowisk wyniesionych, natomiast daje to duży komfort przede wszystkim pacjentom, którzy bez środka transportu pomiędzy śmigłowcem a szpitalem, mogą być bezpośrednio przekazani do ciepłego pomieszczenia, pod bezpośrednią opiekę szpitalnego zespołu ratunkowego.

W ramach projektu wykonano nie tylko lądowisko dla śmigłowców, szpital został wyposażony także w drogi sprzęt do leczenia, między innymi aparaty RTG oraz USG. W sumie na inwestycję wydano ponad 11 milionów złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj