Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn. Walczą o wstrzymanie wycinki drzew [FOTO]

Facebook Twitter

Były protesty, ale na niewiele się zdały. W Cieszynie od kilku dni trwa wycinka drzew wzdłuż linii kolejowej. PKP, zgodnie z prawem może wyciąć drzewa rosnące do 15 metrów od linii szyn. Na razie wycinka trwa na terenie należącym do spółki, miasto walczy, aby zachować drzewa chociaż te, które znajdują się na jego terenie.

Wczoraj (10.07.) odbyło się spotkanie cieszyńskiego starosty z przedstawicielkami Ruchu Społecznego “Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim”.  Startując w wyborach samorządowych, stawialiśmy w naszym ugrupowaniu na ochronę środowiska. Nie ma zgody na to, co się teraz dzieje w Cieszynie – mówi Irena Fluder – Kudzia, radna miasta Cieszyna zaangażowana w Ruch Społeczny:

Te drzewa, które zostały wycięte w poniedziałek, to były drzewa ujęte w pierwszej decyzji, którą podpisał pan starosta; czyli one były ujęte w tej decyzji i od tej decyzji już nie można było w żaden sposób się odwołać. Pan dyrektor na naszym spotkaniu powiedział, że jest jeszcze 30 drzew i one będą wycięte, bo one są ujęte w tej decyzji. Teraz chodzi nam o to, aby uratować jeszcze kasztanowce na Dojazdowej i resztę drzew na Czarnym Chodniku. Pięknych drzew, które dają cień przedszkolu. Tam też jest park. Jeśli nie uda się nam zatrzymać tego co się już dzieje, to przynajmniej uratować te drzewa, które są do uratowania.

Wiemy, że nie uratujemy już tych drzew, ale musimy walczyć o kolejne, w całej Polsce – dodaje Fluder-Kudzia. Stąd pomysł ogólnopolskiej petycji do ministerstwa.

Mam związane ręce – mówi starosta cieszyński Mieczysław Szczurek. – Musiałem wydać pozytywną opinię na wycinkę drzew. Wniosek PKP był kompletny:

Jest to tzw. decyzja obligatoryjna, czyli taka, którą po spełnieniu wszystkich warunków, muszę spełnić. To nie jest decyzja uznaniowa, gdzie mogę pewne rzeczy rozstrzygać, natomiast ściśle jest to określone przepisami. Mogę to powiedzieć z żalem, ale niestety tak jest. Tak jak padło to już na spotkaniu, ze strony kolei, cokolwiek byśmy nie robili, to te drzewa zostaną wycięte, chyba, ze uda nam się namówić rząd, Sejm na zmianę prawa.

Jak dodaje Szczurek, w przypadku tej ustawy, nie przewiduje się żadnych nasadzeń, opłat czy kar za wycinkę.  Nie patrzymy również na to, czy jest okres lęgowy, czy nie – mówi szef starostwa w Cieszynie.

Tematem zajmował się Jan Bacza.

Treść petycji do Ministerstwa Infrastruktury!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022