Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn: Wszystkie przedszkola są już czynne

Facebook Twitter

Uczniowie w domach, przedszkolacy w placówkach. Tak przynajmniej wygląda sytuacja w Cieszynie. Wszyscy nauczyciele z tutejszych przedszkoli powrócili do pracy.

– Nie oznacza to jednak, że nie solidaryzują się z koleżankami i kolegami ze szkół – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. W pierwszym tygodniu rzeczywiście, większość przedszkoli była nieczynna, teraz najmłodsi mieszkańcy mogą już uczęszczać na zajęcia.

Wspierają strajk, ale w tej chwili wszystkie przedszkola nasze pracują. Myślę, że byłoby to bardzo ważne dla naszych mieszkańców bo jednak opieka nad tymi najmłodszymi dziećmi to jest duży problem, zorganizowanie jakiejś opieki zastępczej to był dużym problem przez te parę dni.

Radio 90: Państwo, jako włodarze w jakiś sposób rozmawialiście, naciskaliście, aby te przedszkola powróciły do pracy?

Nie.

Radio 90: To jest decyzja samych nauczycieli?

Decyzja dyrektorów i nauczycieli, grona pedagogicznego przedszkoli.

Jak dodaje Staszkiewicz, samorząd Cieszyna jest w stałym kontakcie z dyrektorami szkół. Po świętach, jeśli protest nadal będzie trwał, najprawdopodobniej uda się uruchomić świetlice szkolne, tak aby przynajmniej w nich najmłodsi uczniowie znaleźli opiekę.

Mamy regularne spotkania z dyrektorami szkół. Również bierzemy udział w komisjach egzaminacyjnych więc jakby w szkołach jesteśmy, zarówno wiceburmistrz Kasztura i ja. Mamy sygnały, że być może po świętach wrócimy normalnie do pracy w szkołach.

Radio 90: Nawet, gdyby w Polsce trwał protest dalej?

Ja myślę, że protest będzie trwał nadal. Natomiast jesteśmy gotowi, na to żeby opiekę- nie mówię o powrocie do szkół i nauki- ale do takiej opieki, żebyśmy mieli świetlicę, żebyśmy mieli stołówki czynne, żeby dzieci mogły znaleźć opiekę przez cały dzień.

A tymczasem przed nami kolejne manifestacje poparcia dla nauczycieli. Dzisiaj (17.04) są organizowane w Wodzisławiu Śląskim o 15.00 i Rybniku o 19.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2020