Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Wystawa ”Była sobie ulica… czyli rzecz o dawnej Głębokiej”

Facebook Twitter

Wystawa ''Była sobie ulica…czyli rzecz o dawnej Głębokiej'' znajduje się w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Na wystawie prezentowane są eksponaty, niektóre po raz pierwszy, związane z ulicą Głęboką, wzbogacone licznymi fotografiami oraz archiwalnymi planami miasta ze zbiorów Muzeum.

Wystawa ma przypomnieć dzieje, również te najdawniejsze, głównej arterii Cieszyna, stanowiącej fragment międzynarodowego szlaku handlowego zarazem będącej swego rodzaju łącznikiem pomiędzy dwoma ośrodkami władzy, książęcym zlokalizowanym na zamku i miejskim mieszczącym się w ratuszu.

-Czytamy na stronie muzeum:

Przyjęte dla wystawy ramy czasowe obejmują okres od początku wieku XVI (najstarsza znana zapiska źródłowa o ulicy) po wybuch Wielkiej Wojny. A zatem w treści wystawy najwięcej miejsca poświęcono cieszyńskiej Belle Époque, nie brakuje jednak odniesień do zmian jakim poddana była ulica po wielkim pożarze z roku 1789 oraz jej rozwoju w czasach dawniejszych.

Najstarszy zachowany plan Cieszyna z roku 1720 fot.muzeum

Nie zabraknie również opowieści o cieszyńskim tramwaju, etymologii i dynamice zmian nazwy ulicy, Placu św. Krzyża, Domu Niemieckim, Hotelu Austria, cieszyńskich podcieniach, sklepach i pracowniach fotograficznych, czy też…o latarniach i wodociągu miejskim.

Ze względu na panującą pandemię wystawa została udostępniona również na stronie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Będzie ona czynna do 30 maja.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj