Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Wystawa fotografii Bogdana Frymorgena

Facebook Twitter

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na wystawę fotografii Bogdana Frymorgena "Kazimierz bez słów". Zdjęcia powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Są osobistym spojrzeniem autora na współczesne oblicze historii Kazimierza.

„Kazimierz bez słów” – album fotograficzny autorstwa Bogdana Frymorgena. Zawiera prawie sto czarno-białych fotografii poświęconych żydowskiej dzielnicy Krakowa. Zdjęcia powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Są osobistym spojrzeniem autora na współczesne oblicze historii Kazimierza.

„Dla tych, którzy poznali los dawnych mieszkańców Kazimierza – pustka pokazana na fotografiach Bogdana Frymorgena nie jest tylko zwyczajnym brakiem koloru, radości, uroku codziennego życia…  Przejmujący czarno-biały świat przypomina to co było.  To przypomnienie nie jest dosłowne, nie jest wprost… Nagle metaforycznego znaczenia nabierają cienie, kapelusze, kontury ludzkie, graffiti, dawne przedmioty użytkowe… Kamienice, balkony, okna, place, korytarze, sklepy, dachy, ulice, ściany, balustrady, bramy, bruk… Wszystkie je znamy, mijamy na co dzień, ale w tym albumie wyglądają jakoś inaczej, tak jakby zastygły w bezruchu, jakby były trochę z innego świata… Część fotografii epatuje wręcz pustką, brakiem, ciszą… „Tej pustki nic nie wypełni. Niech życie uszanuje jej ciszę” to przejmujący apel autora fotografii. Wtórując jego słowom można jedynie dodać : niech pustka zostanie dostrzeżona, cisza usłyszana i pamięć uszanowana przez życie.” – Edyta Gawron, historyk z Katedry Judaistyki UJ

Bogdan Frymorgen – Producent i dziennikarz radiowy. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1986 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Mieszka z żoną i dwoma synami w Londynie.
Współpracował z polską sekcją BBC World Service, tworząc autorskie audycje o tematyce muzyki poważnej. Od 1998 r. jest korespondentem radia RMF FM w Londynie.
Od wielu lat związany z instytucjami kulturalnymi na krakowskim Kazimierzu. Autor kilku wystaw fotograficznych w Krakowie, Lublinie, Bielsku -Białej i Lanckoronie. Kurator sztuki.

Wystawa potrwa do 25.10.2012.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023