Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Wystawa prac artystycznych członków Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków z RC

Facebook Twitter

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na wernisaż wystawy prac artystycznych członków Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków z RC.  Wydarzenie odbędzie się we wtorek (15.02.) o godzinie 17.00 w galerii Ceglanej Domu Narodowego w Cieszynie.

Fot.pixabay.com

SAP’ 2022 PL/CZ – wystawa prac artystycznych członków Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków z RC. W Galerii Ceglanej cieszyńskiego Domu Narodowego będzie można zobaczyć różne prace malarskie, graficzne, a także fotografie.

Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej (SAP) to nazwa samodzielnej grupy twórców mieszkających i działających w Czechach na Zaolziu. Pierwsza grupa plastyków należała do Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego założonego w roku 1947 przy Polskim Związku Kulturalno- Oświatowym i jej pierwszym pokoleniem byli: Gustaw Fierla, Karol Piegza, Franciszek Świder, Władysław Pasz, Rudolf Żebrok, Dominik Figurny i Gustaw Nowak. Później dołączyli: Bronisław Firla, Oskar Pawlas, Alicja Bartulcowa, Rudolf Kobiela, Bronisław Liberda. Pierwszym prezesem SLA był Gustaw Fierla, później do roku 1991 Bronisław Firla. Od r.1991 do 2004 funkcję tę pełnił Oskar Pawlas. W roku 2004 doszło do oddzielenia się od Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (w którego ramach organizacja ta pracowała dotychczas) i ustanowienia samodzielnej organizacji pod nazwą Polskie Stowarzyszenie Artystów plastyków w Republice Czeskiej (w skrócie SAP). Rolę prezesa pełniła do roku 2012 Darina Krygiel, w następnych latach Paweł Wałach, Ewa Ćmok. Obecnie funkcja ta przypadła Barbarze Kowalczyk. W trakcie ponad 50 lat działalności plastycy Zaolzia zrzeszeni w stowarzyszeniu nawiązali kontakty ze środowiskami twórczymi w Polsce – Katowicach, Opolu, Toruniu, Bydgoszczy, prezentowali swoje prace na licznych wystawach w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Od wielu lat członkowie Stowarzyszenia co roku wyjeżdżają na plenery malarskie organizowane w Polsce i Czechach. SAP jest również organizatorem międzynarodowych plenerów malarskich na Zaolziu w Beskidach.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022