Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Cieszyn: Założą iglicę po raz trzeci

Facebook Twitter

To stary i historyczny budynek, a jego remont jest konieczny. Cieszyn szykuje się do prac modernizacyjnych swojego ratusza. Na początek wyremontowana ma zostać wieża, bo na niej, od kilkunastu miesięcy nie ma iglicy.

Dwukrotnie w minionych latach, podczas silnych wichur, podmuchy łamały konstrukcję. – Na szczęście iglica, spadając, nikogo nie raniła, ale by zamocować ją ponownie, potrzebny jest gruntowny remont tej części ratusza – mówi Radiu 90 Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Czyli samej wieży, kopuły ratusza. Jak się okazuje iglica za pierwszym razem ułamała siew zupełnie innym miejscu niż za drugim razem. Przy montażu za trzecim razem, mogłoby się to zdarzyć w jeszcze innym części iglicy. Nikt nie chce ryzykować, to była bardzo groźna sytuacja.

Radio 90: Co trzeba wykonać teraz?

Na pewno ta kopuła, to jest też modernizacja, którą od wielu lat planowaliśmy. Okna ratuszowe również nadają się do wymiany. Chcemy też termomodernizować budynek.

Ostatni remont ratusza był niespełna 40 lat temu, więc wiele elementów wymaga remontu. Ratusz tak naprawdę składa się z połączonych ze sobą trzech budynków. Każdy ma nieco inny poziom. – Zabytkowy budynek nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, jednak mamy pomysł, by na tyłach umiejscowić windę – dodaje Staszkiewicz.

Na razie wykonujemy dokumentację projektową, później będziemy musieli zrobić kosztorys, żeby wiedzieć ile nas to będzie kosztować. 

Na projekty zaplanowano 115 tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj