Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Zamknięty tylko cmentarz żydowski

Facebook Twitter

Rybnik zamknął, Wodzisław wprowadził ograniczenia, Jastrzębie pozostawiło otwarte. Sprawdzamy nekropolie w regionie.

Wielki Tydzień to czas, kiedy wiele osób chce odwiedzić groby bliskich. Nie wszędzie jest to możliwe. Wspomniany Rybnik już kilka dni temu zamknął bramy cmentarzy przy Rudzkiej, Kamiennej w Chwałowicach, Karłowej w Chwałęcicach i Zadumy w Boguszowicach Starych.

Tymczasem w Cieszynie cmentarze zamykane nie będą.

Wiem, że to szczególny okres

– mówi Karina Żyłka, kierownik Działu Cmentarzy Zakładu Gospodarki Komunalnych w Cieszynie.

Nasze cmentarze są czynne, dokonujemy pochówków na bieżąco. Nie ma żadnego jednoznacznego, odgórnego przepisu, który nakładałby na nas obowiązek tych cmentarzy.

Cmentarze w Cieszynie pozostają otwarte, ale jak apeluje Karina Ż yłka, to nie czas na porządkowanie grobów i otoczenia.

Ograniczymy nasze wizyty również na cmentarzach, a jeżeli planujemy wyjście na cmentarz, ograniczymy je tylko i wyłącznie do kwestii złożenia kwiatów, zapalenia znicza. Po prostu, do kultu osoby zmarłej, natomiast nie wykonujmy żadnych prac porządkowych.

Zamknięte są natomiast cmentarze żydowskie. Taki znajduje się przy ulicy Hażlaskiej.

Jeśli chodzi o cmentarze cieszyńskie, z informacji, które posiadam, wiem, że cmentarze żydowskie zostały zamknięte. Sytuacja tych cmentarzy jest zgoła inna od cmentarzy komunalnych i pozostałych wyznaniowych na terenie Cieszyna, ponieważ cmentarze żydowskie są nieczynne w kontekście pochówków, więc kwalifikują się pod tereny zielone.

Przypominamy, jeśli nie musimy, to nie wychodźmy. Zostańmy w domu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj