Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Zlikwidują pediatrię, bo nie ma lekarzy

Facebook Twitter

15 sierpnia rozpocznie się procedura likwidacji oddziału chirurgii dziecięcej w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Placówce nie udało się pozyskać lekarzy, chętnych do pracy na tym oddziale.

Szpital Śląski w Cieszynie

Przypomnijmy, już na początku roku były problemy ze specjalistami, z pracy odszedł ordynator, szpital czasowo zawiesił funkcjonowanie oddziału. – Teraz sytuacja się nie zmieniła, szpital zamierza chirurgię zamknąć – mówi Radiu 90 Agnieszka Misiewska- Kaczur, p.o. zastępcy dyrektora ds. medycznych cieszyńskiej lecznicy:

Nie ma lekarzy w wielu miastach, po prostu nie ma chętnych do pracy, do obstawienia dyżuru na chirurgii dziecięcej. Oddział jest w tej chwili w stanie likwidacji. Jeżeli nic się nie zmieni, to będziemy likwidować Oddział Chirurgii Dziecięcej. Przez sześć miesięcy żadna tragedia się nie wydarzyła. Nic się nie stało, te dzieci są zaopatrzone w Bielsku czy w Ligocie, także nic się nie dzieje.

Dzieci jednak w Cieszynie pozbawione opieki nie będą, jeśli tafią na SOR, tutaj lekarz je zaopatrzy – dodaje Misiewska- Kaczur. Jeśli interwencja będzie poważniejsza, wówczas dziecko zostanie odesłane do specjalistycznej jednostki.

Dzieci, które mają urazy i mogą być zaopatrzone w SOR są zaopatrywane.

Radio 90: W którym momencie jej rodzice mają szukać pomocy w szpitalu w Bielsku, czy gdzieś dalej?

Ze wszystkimi dziećmi w stanie nagłym przyjeżdżają na SOR, chyba że uważają, że ta pomoc w Bielsku będzie od razu bardziej adekwatna. Przyjeżdżają na SOR i my się zajmujemy tymi dziećmi tak jak do tej pory. Jeżeli to są rany do zeszycia, takie rzeczy, które należy zrobić na SOR-ze to są zrobione na SOR-ze. Jeżeli można zaopatrzyć uraz w ramach SOR jest zaopatrywany w ramach SOR. Jeżeli wymaga zabiegu operacyjnego, w ramach chirurgii dziecięcej, są przekierowywane do innego ośrodka.

Być może w cieszyńskim szpitalu uda się otworzyć oddział chirurgii jednego dnia. W planach jest także uruchomienie oddziału psychiatrii, z którego korzystaliby najmłodsi pacjenci. Na taki oddział jest duże zapotrzebowanie, ale czy on powstanie dowiemy się dopiero końcem roku.

W ramach programu, gdzie konkurs ogłoszony będzie w grudniu w tym roku. Na razie są tylko zapowiedzi, do których się przygotowujemy, chcemy się w tym konkursie wystartować, żeby się nie dowiedzieć grudniu, że jesteśmy nieprzygotowani. Jesteśmy umówieni na spotkanie z dyrektorem śląskiego NFZ, rozważamy również działalność w ramach chirurgii krótkoterminowej. Ponieważ kłopot jest największy z 24-godzinny zabezpieczeniem dyżuru chirurga dziecięcego. Natomiast jeżeli dostalibyśmy kontrakt i zgodę na krótkoterminowe zabiegi takie w trybie dwudniowym, to możemy je wykonywać planowo.

W sierpniu na trzy tygodnie zamknięty zostanie w Cieszynie oddziałał pediatrii, ma to jednak związek z pracami remontowanymi. Końcem miesiąca mali pacjenci znowu będą przyjmowani na oddział.

Czytaj też: Chirurg się zwolnił i zamykają oddział 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj