Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Znalezisko archeologów pod kościołem

Facebook Twitter

Ciekawe znalezisko podczas prac wykopaliskowych w centrum Cieszyna. W trakcie prowadzonych robót budowlanych przy izolacji fundamentów kościoła pw. św. Marii Magdaleny odkryto kryptę pod ufundowaną w 1660 roku przez Larischów kaplicą Świętego Krzyża (gdzie pogrzebano m.in. starostę ziemskiego Adama Wacława Paczyńskiego, hrabiego z Tęczyna) od strony pl. Św. Krzyża.

Dokonano oględzin wnętrza krypty, stwierdzając dobrze zachowaną ceglaną konstrukcję sklepienia i ścian oraz w dolnych partiach wątek kamienny wraz ze schodami w południowej części. Krypta od wielu lat (być może kilkudziesięciu lub kilkuset) była niedostępna, a zidentyfikowane wewnątrz schody wiodące do wyjścia w posadzce kaplicy zostały zaślepione, uniemożliwiając zejście od strony kościoła.

Ponadto odkryto przy pracach ziemnych fundamenty kościoła od strony pl. Dominikańskiego ze zróżnicowanego budulca kamiennego i ceglanego. Odkrycia wymagają analizy naukowej

– informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

W najbliższym czasie planowane jest spotkanie z ekspertem ds. historii architektury zakonu oo. Dominikanów na terenie Czech i Moraw, gdyż kościół pierwotnie stanowił część klasztoru. Obecny kościół parafialny został przebudowany na przełomie XVIII i XIX w. na bazie kościoła dominikańskiego z prawdopodobnie 2 poł. XIII w.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024