Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyńscy lekarze będą uczyć się jak naprawiać rękę

Facebook Twitter

Będą uczyć młodych lekarzy. Najlepsi chirurdzy ręki przyjadą w ten weekend (24.11.) do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Fot. szpitalslaski.pl

Wszystko to w ramach 11. edycji Akademii Chirurgii Ręki, która po raz drugi odbędzie się w cieszyńskiej placówce. Do udziału w dwudniowych warsztatach, zgłosiło się ponad 50 uczestników z całego kraju, a zapisy na tydzień przed wydarzeniem były już zamknięte.

Chirurgia ręki to obszar, który z racji naszego stylu życia, niestety dotyczy coraz większej liczby osób. Powód to przeciążenia, wypadki sportowe i komunikacyjne. To także praca przy komputerze czy korzystanie ze smartfona kończące się urazem zwanym kciukiem smartfonowym czy zespołem cieśni nadgarstka.

Chirurdzy ręki w skali roku wykonują także kilka replantacji dłoni oraz kilkadziesiąt replantacji palców. W Cieszynie będą ćwiczyć m.in. techniki szycia ścięgien, oraz techniki mikrochirurgiczne.

Akademia Chirurgii Ręki odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i kierownikiem naukowym jest prof. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki.

Warsztaty kierowane głównie do lekarzy rezydentów chirurgii ogólnej oraz ortopedii i chirurgii urazowej narządu ruchu, nastawione są na praktyczne doświadczenia. W trakcie zjazdu przeprowadzone zostaną zajęcia z technik mikrochirurgicznych z użyciem mikroskopu operacyjnego oraz skomplikowanych technik szycia ścięgien i nerwów.

Nie lada gratką dla uczestników będzie możliwość zaopatrywania złamań na sztucznych, suchych kościach. Wybitni specjaliści dzielą się swoim doświadczeniem.

Wydarzenie odbywa się cyklicznie dwa razy w roku- wiosną nad Bałtykiem, a jesienią na południu Polski. Od 2 lat Szpital Śląski w Cieszynie jest organizatorem edycji jesiennej kursu, którą prowadzi doktor Cezary Linart, Zastępca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Niezmiernie cieszymy się, że tak znakomici eksperci zagoszczą w naszym szpitalu. Potwierdza to duży potencjał szkoleniowy naszej placówki

-mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje:

Będzie to okazja do zaprezentowania naszego nowoczesnego sprzętu, jak również zaplecza technicznego jakim dysponujemy. Z przyjemnością będziemy gościć kurs Akademii Chirurgii Ręki na stałe.

Wykład inauguracyjny 11. edycji akademii, wygłosi prof. Antoni Cygan, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, podejmując temat problemów z ręką oraz ciałem ludzkim w malarstwie. W końcu artyści malarze na przestrzeni wieków cierpieli na choroby ręki z przeciążenia, które można by było nazwać chorobami zawodowymi. Pokazuje to tylko jak wiele zawodów może cierpieć z powodu urazów kończyn górnych.

Nasza cieszyńska edycja Akademii Chirurgii Ręki będzie koncentrować się wokół tematyki związanej z urazami kości promieniowej- łączącej nadgarstek z łokciem

– zapowiada doktor Cezary Linart, Z-ca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, organizator cieszyńskiej edycji Akademii i dodaje:

Dawniej choroby kończyn górnych dotykały ludzi starszych, cierpiących na reumatyzm i osteoporozę, osoby po urazach czy wykonujące pracę fizyczną. Dzisiaj coraz częściej urazów kończyn górnych doznają osoby aktywne fizycznie – młodzi ludzie. Pacjenci borykają się z wcześniej rzadszymi dolegliwościami, takimi jak zespół cieśni nadgarstka czy smartfonowy kciuk, które związane są z intensywnym korzystaniem z komputerów, tabletów czy smartfonów. Po pewnym czasie pojawia się mrowienie, drętwienie i ból, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.Skomplikowane złamania i nie tylko…

W ramach warsztatów w Szpitalu Śląskim w Cieszynie przedstawione zostaną także zagadnienia związane ze złamaniami kości ręki i palców, które powstają m.in. w wyniku tzw. urazów wysokoenergetycznych- wypadków komunikacyjnych lub wypadków w pracy lub podczas uprawiania sportu. Zwyczajem Akademii jest, aby w ciągu 4 kolejnych edycji uczestnicy omawiali wszystkie możliwe urazy kończyny górnej- w kolejnych edycjach poruszone będą zatem zagadnienia związane z replantacją dłoni i palców, czyli ich przyszywaniem. Taką operację można wykonać nawet po 24 godzinach zimnego niedokrwienia, jednak wymagana jest niezwykła precyzja lekarza operatora oraz umiejętności w zakresie łączenia nerwów. Obecnie, w Polsce przyszywa się rocznie kilkadziesiąt urwanych lub odciętych palców oraz kilka dłoni.

Cieszyńska edycja potrawa od niedzieli do poniedziałku, a wszystko wskazuje na to, że kolejne jesienne odsłony projektu na stałe zawitają do Cieszyna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021