Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyńscy policjanci ostrzegają. Kolejna osoba oszukana na zdalny pulpit

Facebook Twitter

Chciała pomnożyć swoje pieniądza a straciła wszystkie oszczędności. Oszuści skontaktowali się z 58-letnią mieszkanką powiatu cieszyńskiego. Nakłaniali do inwestycji w kryptowaluty i zainstalowania programu służącemu do kontroli komputera na odległość.

Fot. pixabay.com

Cieszyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na zdalny pulpit”. Ostatnio ich ofiarą padła kobieta, która chcąc „pomnożyć” swoje oszczędności, zainstalowała po namowie oszusta program do zdalnego dostępu do komputera. Tym samym przekazała przestępcom dostęp do swojego konta i danych osobowych. Oszuści okradli ją ze wszystkich oszczędności.

Przestępcy dzięki zdalnemu dostępowi do pulpitu komputera lub telefonu w takich sytuacjach uzyskują dane pokrzywdzonych, za pomocą których pobierają środki zgromadzone na kontach i zaciągają pożyczki. W zdecydowanej większości przypadków pokrzywdzeni poprzez swoją nieuwagę przekazują przestępcom dane do swoich danych osobistych i kont. Tym samym często tracą oszczędności swojego życia. Niestety, w tym wypadku nie było inaczej.

Podobną metodą jest kontakt rzekomego pracownika banku, który informuje, że z rachunku danej osoby była próba wykonania przelewu na inny rachunek bankowy, którego od dłuższego czasu bank próbuje namierzyć. W związku z tym, że pokrzywdzeniu nie zlecają takich transakcji, zaczynają „współpracować” z fałszywym pracownikiem banku. Chcąc uchronić swoje oszczędności, wykonują kolejne polecenia. Do takiej „współpracy ” mobilizuje ich umiejętna manipulacja ze strony oszusta, który przekonuje, że na rachunku bankowym pokrzywdzonego widnieją już na przykład jakieś wnioski o kredyt lub nieautoryzowane próby wypłat. Następnie rozmowę przejmuje inny, podający się za specjalistę, „konsultant” np. z departamentu bezpieczeństwa banku. Poleca zainstalować na telefonie lub komputerze program do zdalnej obsługi urządzenia, który ma rzekomo zabezpieczać dane. Osoby pokrzywdzone postępując zgodnie z instrukcjami, logują się do swojego konta i w ten sposób udostępniają swoje dane przestępcom. Oszuści, wykorzystując te dane, dokonują przelewów z konta i zawierają np. umowy kredytowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj