Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyński Ośrodek Kultury: „Beskidzkie Mikołaje”, czyli wernisaż wystawy online

Facebook Twitter

5 grudnia Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na wernisaż wystawy "Beskidzkie Mikołaje" online. Na wirtualny spacer po wystawie znajdującej się w Centrum Folkloru Ślaska Cieszyńskiego w Domu Narodowym zabierze nas Katarzyna Rucka-Ryś z Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce.

 Film inicjujący wystawę organizowaną w ramach cieszyńskiego Jarmarku św. Mikołaja zostanie opublikowany na profilu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury w oraz „Kaj indzi inakszy – u nas po naszymu” w serwisie Facebook w sobotę 5 grudnia o godzinie 12.00.
Na wystawie zobaczymy postacie i rekwizyty związane ze zwyczajem „Chodzynia Mikołajów”. Do dziś na terenie Trójwsi zachował się ten zwyczaj, pielęgnują go miejscowe zespoły regionalne. Niektóre postacie z wyjątkowej grupy obrzędowej „biołych” (ksiądz, wikary, biskup, paterek, dochtor, Para Młoda) i „czornych” (diabły, „medula”, niedźwiedzie, Kominiarz, Żyd, Cygan i Cyganka) będzie można zobaczyć w COK oraz on-line
– zapowiadają organizatorzy.
Wystawa stacjonarna w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego potrwa do 26 lutego, natomiast możliwość jej zwiedzenia na miejscu jest zależna od sytuacji epidemicznej i obostrzeń dotyczących działań instytucji kultury.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj