Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyńskie Kino na Granicy online. Wirtualnie, więc inaczej

Facebook Twitter

"Festiwale online to dziś jedyna możliwość obcowania z kulturą" - mówi Radio 90 Jolanta Dygoś dyrektor przeglądu Kino na Granicy w Cieszynie. 22. przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji ze względu na pandemię odbywa się w innej niż dotychczas formule.

fot. kinonagranicy.pl

Festiwal próbowano wiosną zorganizować w tradycyjny sposób, potem przeniesiono go na sierpień, ale Cieszyn znalazł się w tzw. żółtej strefie. W końcu zdecydowano, że odbędzie się on w listopadzie i to online. Filmy wyświetlane są w dwóch wirtualnych salach po 500 osób o określonych porach. Z dyrektor przeglądu Jolantą Dygoś rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Jak sprawdza się formuła online, jeżeli chodzi o festiwale filmowe?

Wiadomo, że wszyscy ćwiczymy tę formę, ale oczywiście nic nie zastąpi tradycyjnego festiwalu, kiedy ludzie się ze sobą spotykają, kiedy na sali kinowej rodzi się pewna wspólnota, kiedy można dyskutować o filmach od razu. Takie mamy czasy, taka sytuacja.

Radio 90: Jakie zainteresowanie towarzyszy temu festiwalowi w formie zdalnej?

Myślę, że zupełnie niezłe. Po prostu ludzie się pogodzili z tym, że to jest jedyna forma uczestniczenia w kulturze. Wielu z nas myślało, że podołamy w formie tradycyjnej, ale okazuje się, że po kolei wszyscy odpadali. Z jednej strony ludzie są zmęczeni oglądaniem online, ale z drugiej nie ma innej opcji, to jest jedyna możliwość obcowania ze sztuką filmową.

Tutaj więcej o festiwalu:

Festiwal Kino na Granicy potrwa do niedzieli (29.11.). Można jeszcze do niego dołączyć TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj