Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyńskie: Kolejne ognisko choroby w domu opieki

Facebook Twitter

Aż o 390 osób wzrosła w ciągu minionej doby liczba osób poddanych kwarantannie w powiecie cieszyńskim. "To może być efekt tego, że któryś z nauczycieli w szkołach jest chory" – słyszymy w cieszyńskim Sanepidzie.

fot. FB/Eben-ezer

Jeśli zachoruje nauczyciel, który uczy w kilku klasach – trafiają one na kwarantannę, uczniowie wraz z rodzinami

– mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Piotr Przewdzing. Kwarantanna, przypomnijmy, trwa 10 dni.

Trochę bardziej jest to skomplikowane w przypadku, gdy osoba zamieszkuje w jednym domu z osobą zakażoną, to wtedy kwarantannę na te 10 dni liczy się od tego ostatniego kontaktu z osobą, która była pozytywną. Jeżeli lekarz uzna tę osobę za zdrową, to rodzina, jeśli się nie izolowała, pozostaje w domu jeszcze następne 10 dni.

Po ognisku choroby w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu, teraz największym skupiskiem chorych jest Ewangelicki Dom Opieki „Emaus” w Dzięgielowie. Ostatnie dane mówią o 12 pensjonariusze oraz kilku osobach z obsługi, które mają pozytywny wynik koronawirusa.

Robimy jeszcze drugiej części w tej chwili wymazy, będą te wymazy zrobione jutro, będziemy wiedzieli  jak wygląda w całym DPS ta sytuacja. Jeżeli chodzi o  Ustroń, tam praktycznie ognisko już jest wygaszone.

W przypadku domów opieki, jeśli stan zdrowia na to pozwala, seniorzy pozostają w nich, ale są odizolowani od pozostałych domowników

– mówi Przewdzing.

Dyrektorzy to sobie tak organizują, że robią takie małe izolatoria. Czyli w jednej części grupują osoby chore, w tej innej, na innym piętrze są osoby zdrowe. Z zachowaniem reżimu sanitarnego są zaopatrywane te osoby chore i zdrowe. Jeżeli nie trzeba tych osób wywozić, ich stan chorobowy pozwala na to, żeby pozostały w tym DPS, oni są pod stałym monitoringiem lekarza rodzinnego, to wtedy te osoby zostawia się w DPS, są w tych izolatoriach DPS-owych.

W domu opieki w Dzięgielowie końcem września na uroczystościach przebywali biskup Jan Szarek i ks. Emil Gajdacz, obaj zmarli kilka dni temu, wykryto u nich koronawirusa. Na kwarantannie przebywa biskup Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022