Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cisza Wyborcza! Już w ten weekend [WIDEO]

Facebook Twitter

Już za kilka dni udamy się do urn wyborczych, by oddać głos. 13 października w całej Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Na finiszu kampania wyborcza, politycy z każdej strony uśmiechają się do nas na plakatach i banerach wyborczych. Organizowane są spotkania, konwenty, tysiące uściśniętych rąk, wiele obietnic i przyrzeczeń.

O północy z piątku na sobotę (zapadnie cisza wyborcza. Od tego momentu aż do chwili zakończenia głosowania nie można prowadzić agitacji. I dotyczy to nie tylko samych polityków, ale i nas – wyborców.

Polskie prawo zakazuje prowadzenia kampanii wyborczej na dzień przed i w dniu głosowania. Mowa tutaj o organizacji zgromadzeń, pochodów, manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. To wszystko jest zabronione. Zakazane jest również publikowanie sondaży przedwyborczych.
Kodeks wyborczy określa także jakie formy agitacji są zabronione, bowiem wraz z postępem technologicznym, zmieniły się także formy przekazu. Pod groźbą kary zabronione jest już nie tylko rozwieszanie plakatów, ale także jazda samochodem z przyczepą, na której znajduje się bilbord kandydata czy partii. W czasie cieszy wyborczej, taka mobilna reklama powinna stać zaparkowana.

Cisza wyborcza obowiązuje także w Internecie. Trzeba pamiętać, że w sieci nikt nie jest osobą anonimową. Zabronione jest m.in. zakładanie wydarzeń na portalach społecznościowych, czy komentowanie i namawianie na głos na konkretnego kandydata, czy partię. Nie trzeba usuwać wcześniej stworzonych materiałów reklamowych, nie wolno jednak publikować nowych.
A czy jest coś, co można reklamować w czasie ciszy wyborczej? Jest – samo głosowanie. I warto to robić, bo raz na cztery lata możemy politykom powiedzieć – sprawdzam.

13 października odbędą się wybory parlamentarne, będziemy w nich wybierać 460 posłów i 100 senatorów.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj