Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciszej na moście. Na A1 w Knurowie zamontowano osłony dźwiękochłonne

Facebook Twitter

Szum samochodów już nie będzie przeszkadzał mieszkańcom. Chodzi o rejon wiaduktu WA-470 w ciągu autostrady A1 w Knurowie. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zakończyła się inwestycja zabudowy dylatacji osłonami akustycznymi na tym wiadukcie.

fot. FB/ GDDKiA

Zakończyła się inwestycja zabudowy dylatacji osłonami akustycznymi na wiadukcie WA-470 w ciągu A1 w Knurowie. Koszt zadania opiewał na ponad 2,1 mln zł.  W ramach prac zabudowano 34 urządzenia dylatacyjne wiaduktu osłonami akustycznymi w postaci paneli składających się ze sztywnych elementów wyłożonych materiałem pochłaniającym dźwięk.

Zamierzony efekt redukcji hałasu powodowanego przejazdem pojazdów po urządzeniach dylatacyjnych wiaduktu WA-470 w Knurowie został osiągnięty. Potwierdzeniem jest zmierzona wysoka skuteczność w miejscu badanej osłony akustycznej na poziomie 5,4 dB. Również wyniki całodobowych pomiarów równoważnego poziomu dźwięku wykonanych w punktach zlokalizowanych na terenie osiedla Farskie Pola w Knurowie świadczą o znaczącej poprawie klimatu akustycznego w sąsiedztwie wspomnianej zabudowy. Uzyskana redukcja hałasu oddziałującego na budynki podlegające ochronie akustycznej jest wysoka.

– informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Stwierdzono również ograniczenie oddziaływania akustycznego autostrady A1 po montażu osłon w zakresie ok. 4÷7 dB. w porze dnia oraz ok. 0,5÷3 dB. w porze nocy (w zależności od usytuowania punktu pomiarowego). Obowiązujące poziomy dopuszczalne hałasu w środowisku, pomimo stwierdzonego znacznego wzrostu ruchu pomiędzy okresami wykonywania pomiarów przed i po realizacji osłon, są nadal dotrzymane.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021