StartWiadomości Wiadomości dnia

Co dalej z dworcem PKP w Rydułtowach? Jest decyzja

Remont historycznego obiektu pochłonąłby masę pieniędzy:

Kiedy już wybraliśmy projektanta, kiedy projektant zaczął swoje pierwsze prace projektowe, zaczął się przymierzać do nowej funkcji, okazało się, że podczas ekspertyzy technicznej, przedstawił nam opcję rozsądną, czyli wyburzenie dworca. Dzisiejszy stan tego budynku jest tak zły, że jakiekolwiek prace związane z tym obiektem, to praktycznie jest wyburzenie dworca i postawienie tego samego od nowa. My jako miasto, gdzie dysponujemy pieniędzmi publicznymi, musimy podchodzić do tego rozsądnie. Nie możemy rzucać się z motyką na słońce i próbować coś zrobić z dworcem, bo to może być worek bez dna i nie będzie nas stać na to, żeby doprowadzić ten dworzec do stanu użytkowania – mówi wiceburmistrz Rydułtów Marcin Połomski.

Urzędnicy są na etapie przygotowania projektu rozbiórki, niewykluczone, że prace ruszą jeszcze w tym roku.

Wiadomo, że funkcja dworca musi zostać- taki jest warunek kolei. My też od tego nie uciekamy. Mamy w zamyśle, żeby zrobić tam centrum przesiadkowe, czyli funkcja poczekalni dworca, węzeł sanitarny, a także wiata, pomieszczenie gdzie możemy zostawić rower, miejsce gdzie możemy zaparkować samochód, aby móc później skorzystać z kolei. Spotkaliśmy się właśnie, z tym że tam gdzie dworce były w bardzo złym stanie, też decydowali się, aby te dworce wyburzyć i postawić nowy budynek, mniejszy, taki na który jest zapotrzebowanie i który spełnia wszystkie normy techniczne, a wtedy jest tańszy w utrzymaniu – my właśnie w tym kierunku chcemy iść – dodaje wiceburmistrz Rydułtów Marcin Połomski.

Obecnie budynek dworca stoi pusty, jest zamknięty. Pasażerowie korzystają ze stacji:

Gdy wchodziliśmy do środka, widzieliśmy piękny obiekt, historyczny, ale prace, które należy wykonać, spowodują to, że z tego historycznego wnętrza nic nie pozostanie. Rozsądek podpowiada, że należy pójść w takim kierunku, aby te koszty były jak najmniejsze, ale żeby dla mieszkańców tez to było jak najlepsze rozwiązanie. Sam budynek też znajduje się bardzo blisko torowiska. Jakiekolwiek prace, kiedy przymierzaliśmy się do nowego przeznaczenia, czyli przystosowania go też dla osób niepełnosprawnych, tam nie gdzie nawet rampy zrobić, ponieważ wychodząc od strony peronu, tam już jest zaraz torowisko. To są wszystko te argumenty, które mówią za tym, że musimy pomyśleć o czymś nowym – dodaje wiceburmistrz Rydułtów Marcin Połomski.

Na utworzenie centrum przesiadkowego władze Rydułtów będą starać się o środki zewnętrzne, być może ta inwestycja zostanie włączona w projekt budowy tras rowerowych.

Formularz Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Wypadek? Korek? Utrudnienia w ruchu? Nie zwlekaj – napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

Zostaw komentarz