Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co dalej z komunikacją autobusową w Jastrzębiu?

Facebook Twitter

Wczoraj (11.03.) debatowali na ten temat członkowie zarządu MZK. Problem jest pilny, bo firma Warbus, która do tej pory realizowała połączenia na wszystkich liniach, zerwała umowę. W związku z tym Międzygminny Związek Komunikacyjny znów był zmuszony do wprowadzenia komunikacji zastępczej, realizowanych jest ponad 80 procent kursów.

fot. MZK

Jednak wszyscy mają świadomość, że to rozwiązanie tymczasowe i trzeba konkretnych decyzji: co dalej? Wczoraj takie nie zapadły, ale rozmawiano o dwóch wariantach rozwiązania problemu– mówi Radiu 90 rzecznik MZK, Rafał Jabłoński:

Pierwszy wariant to jest przejęcie komunikacji przez innych przewoźników na terenie Jastrzębia- Zdroju, mówię tutaj o innych przewoźnikach, poza Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej. Drugi wariant to jest przejęcie komunikacji na terenie Jastrzębia- Zdroju przez PKM Jastrzębie, czyli firmę, której właścicielem jest MZK i jest to wariant na dziś najbardziej prawdopodobny. W przyszłym tygodniu członkowie MZK, na zgromadzeniu mają zdecydować o uchyleniu uchwały o likwidacji PKM-u i prawdopodobnie zobowiążą zarząd do przeprowadzenie restrukturyzacji PKM, który zostanie finalnie podmiotem wewnętrznym  MZK.

…to ważne, bo w takim przypadku MZK nie będzie musiał rozpisywać przetargów na obsługę komunikacyjną miasta Jastrzębie- Zdrój, a będzie ją mógł od razu powierzyć swojemu podmiotowi czy Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej. Czy PKM poradzi sobie z takim zadaniem, czy znajdzie odpowiednią ilość autobusów i kierowców?

Mowa o kilkudziesięciu dodatkowych autobusach, które wystarczyłyby do sprawnej organizacji przewozów na wszystkich liniach. Do PKM-u miało by przejść także część kierowców Warbusa. Jak podkreśla Rafał Jabłoński jest wola wszystkich zainteresowanych, by wprowadzić w życie takie rozwiązanie ale najważniejsza jest decyzja samych gmin:

Rafał Jabłoński odnosi się również do zerwania umowy przez firmę Warbus, która przypomnijmy chce blisko 6 milionów złotych kary od PKM za niezrealizowane przewozy i 11 milionów od MZK, które wini za całą sytuację. Tymczasem za wcześniejsze problemy z komunikacją ukarany ma zostać także sam Warbus. Posłuchaj:

Powtórzmy: wiążące decyzje dotyczące tego kto będzie obsługiwał linie MZK mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Tymczasem do niedzieli (17.03.) wydłużono czas przyjmowania wniosków o rekompensaty dla pasażerów komunikacji miejskiej w Jastrzębiu. O zwrot poniesionych kosztów ubiegać mogą się osoby posiadające bilety miesięczne, które nie zostały wykorzystane między 11 a 24 lutego. Wtedy to MZK-a zmagało się z problemami w realizacji kursów, po tym jak kierowcy PKM-u byli na zwolnieniach lekarskich.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023