Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co dalej z parkiem miejskim w Baborowie?

Facebook Twitter

Jak wiecie z wiadomości Radia 90, w poniedziałek burza i intensywne opady deszczu spowodowały wiele zalań i podtopień w naszym regionie. W Baborowie oprócz szkód na prywatnych posesjach zalany został park miejski, który dodajmy, miał być w najbliższym czasie rewitalizowany.

Fot. Jacek Dolec

Część robót porządkowych już było wykonanych, niestety w ciągu kilkudziesięciu minut wiele się zmieniło:

Od kilku lat były plany, aby park miejski w Baborowie wyremontować. Dzięki współpracy z naszym partnerem z Czech: miastem Hradec nad Morawicą udało się złożyć wspólny wniosek o pozyskanie środków unijnych. Po naszej stronie to jest kwota inwestycji w wysokości 250 tys. zł. Jeszcze w poniedziałek rano mieliśmy bardzo sprecyzowane plany- mamy ogłoszony przetarg na roboty budowlane, czekamy na spływanie ofert na realizację tego zadania- natomiast kilka godziny później to, co się stało w Baborowie, nas przeraziło. Cały park jest zalany w takiej samej proporcji, jak to nastąpiło w 1997 roku, kiedy była jedna z największych powodzi w Polsce

– mówi dla Radia 90 Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. Jakie straty przyniosła poniedziałkowa ulewa?

Na obszarze parku w poniedziałek nie było miejsca suchego, wszystkie alejki zostały mocno podmyte. Kanalizacja, która znajdowała się na terenie parku, jest zamulona. Dzisiaj (20.08.) sprawdzaliśmy stan drożności kratek ściekowych, które mocno też uległy zniszczeniu. Odpływy do rzeki też są do remontu. Część prac inwestycyjnych, które są zaplanowane, właśnie obejmują też alejki. Na dzisiaj nie możemy wejść w obręb parku. Na przyszły tydzień zaplanowaliśmy wprowadzenie działań związanych z odpompowaniem wody, ponieważ do tego też potrzebujemy kilku metrów suchego gruntu. Jeżeli nam się nie uda samymi pompami poradzić, będziemy zmuszeni do wykopania studni, dołów, do których będziemy odprowadzać wodę i dopiero z tych dołów będziemy odprowadzać wodę do rzeki.

Czy rewitalizacja dojdzie do skutku jeszcze w tym roku?

Tak, jesteśmy bardzo zdeterminowani, żeby tę inwestycję przeprowadzić. Mam nadzieję, że do końca roku park miejski w Baborowie zostanie zrewitalizowany

– dodaje burmistrz Baborowa.

Zobacz, jak w środę wyglądał park miejski w Baborowie:

Zbiórka dla poszkodowanej rodziny

Dla rodziny, która najbardziej ucierpiała po przejściu burzy i zalaniu gospodarstw zorganizowano zbiórkę pieniędzy. Stracili cały dorobek swojego życia, pomóc może każdy: TUTAJ.

Skalę zalania domu można zobaczyć na filmach, jakie opublikowano w mediach społecznościowych:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj