Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co dalej z pustym dworcem PKP w Zebrzydowicach? [FOTO]

Facebook Twitter

Kolejowe przejście graniczne w Zebrzydowicach. Kiedyś brama na świat, a teraz? Pusty dworzec PKP, przestarzała infrastruktura, zaniedbane osiedle kolejowe, w końcu opuszczone budynki po Urzędzie Celnym. "Nie wygląda to dobrze" - mówią mieszkańcy Zebrzydowic.

Rozmawiał z nimi Arkadiusz Żabka:

Karol Sitek, zastępca wójta Zebrzydowic przyznaje, że gmina ma związane ręce, bo nie jest właścicielem obiektów. Jak jednak przyznaje wracają dobre czasy dla kolei:

Obecnie Polskie Linie Kolejowe przygotowują dokumentację projektową na odcinku od Będzina przez Katowice do Zebrzydowic. Ma ona być gotowa we wrześniu 2018 roku. Niestety projekt nie otrzymał dofinansowania w całości i ma być realizowany w odcinkach:

Teoretycznie prace budowlane mają rozpocząć się w 2019 roku i zakończyć w 2023 – podkreśla Jacek Karniewski z biura prasowego PKP.

Tymczasem niejasna jest nadal przyszłość samego dworca PKP. Jak informuje Radio 90 Maciej Bułtowicz z Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych, obecnie trwają analizy dotyczące przyszłości dworca w Zebrzydowicach. Rozważana jest możliwość modernizacji obiektu, jednak na tym etapie PKP nie podaje szczegółowych informacji.

Co do osiedla kolejowego, to jak przypomina Bułtowicz, lokale mieszkalne zostały sprzedane, w wyniku czego powstały Wspólnoty Mieszkaniowe, teraz właściciele decydują o planach remontowych danego budynku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2021