Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Co dalej z rozbiórką hałdy w Rydułtowach?

Facebook Twitter

To nie koniec dyskusji w sprawie rozbiórki hałdy Szarloty w Rydułtowach. Choć przez ostatnich kilka miesięcy nie mówiło się o niej głośno, wciąż trwa procedura administracyjna zmierzająca do wydania ostatecznej decyzji: TAK lub NIE dla rozbiórki.

Firma, która chce wywieźć z hałdy ponad 3,5 mln ton skały, odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji Urzędu Miasta w Rydułtowach odmawiającej ustalenia warunków środowiskowych.

Samorządowe kolegium, na przełomie Lipca/ Sierpnia ubiegłego roku uchyliło naszą decyzję burmistrza miasta i przekazało do ponownego rozpatrzenia. Wskazując między innymi na to, aby burmistrz określił na nowo strony postępowania właścicieli działek, będących w pobliżu miejsca prowadzenia tych prac. Trudno powiedzieć, jakie będzie nasze stanowisko, ponieważ wiemy, jakie może być oddziaływanie tych wszystkich prac tam związanych. Nie mogę teraz powiedzieć, jak się ta sprawa rozstrzygnie, ponieważ całe postępowanie jest prowadzone– mówi burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski.

Mieszkańcy są przeciwni rozbiórce hałdy, w ubiegłym roku kilka tysięcy osób podpisało się pod protestem w tej sprawie:

Argumenty podnoszone, które były związane z tymi pracami to na pewno zwiększone zapylenie, emisja różnego rodzaju gazów, no i tych pyłów. My tutaj cały czas pokazujemy, że w okresie zimowym ten smog nam mocno dokucza. Te prace związane z tą eksploatacją, czy z rozbiórką mogą powodować zwiększone ilości emisji pyłów.

Radio90: Są  jakieś plusy tej inwestycji?

Trudno mi powiedzieć, czy są plusy tej inwestycji, może jakieś plusy są, o których my na dziś nie wiemy.

Przedsiębiorstwo, które wybrane zostało przez Polską Grupę Górniczą do rozbiórki hałdy, jest wciąż mocno zainteresowane wykonaniem tego zadania. Jednak ustalanie stron postępowania może jeszcze długo potrwać, bo część działek nie ma uregulowanego stanu prawnego. Muszą zostać zidentyfikowani właściciele tych gruntów, są sytuacje, w których konieczne jest postępowanie spadkowe.

O rozbiórce Szarloty pisaliśmy, również TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj