Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co dalej z wodzisławskim odcinkiem Drogi Głównej Południowej?

Facebook Twitter

Co dalej z wodzisławskim odcinkiem Drogi Głównej Południowej? Jest szansa, że jeszcze w tym roku uda się stworzyć całą dokumentację dotyczącą inwestycji, na której bazie powstanie projekt. Przypomnijmy, pomysł wybudowania całkiem nowej drogi powstał już 25 lat temu.

Co dalej z wodzisławskim odcinkiem Drogi Głównej Południowej? Realne prace rozpoczęły się w 2007 roku, a 7 lat później podpisano umowę na wykonanie projektu. Później jednak sprawa utknęła w martwym punkcie. Problemem było wydanie przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska tak zwanej decyzji środowiskowej. Trzeba było na nią czekać aż do 2021 roku, a sprawa oparła się o sąd. Co teraz dzieje się w sprawie drogi?

Co dalej z wodzisławskim odcinkiem Drogi Głównej Południowej?

Rozmawialiśmy z prezydentem Wodzisławia Śląskiego Mieczysławem Kiecą, przypomnijmy to miasto jest liderem całego projektu:

Mieczysław Kieca: Przeglądana jest dokumentacja na nowo, bo decyzja środowiskowa wyznacza kierunki, możliwości realizacji inwestycji. Jesteśmy po negocjacjach z wykonawcą, po decyzji pozytywnej marszałka województwa śląskiego. Jeżeli wszystko będzie przebiegać pomyślnie w tym roku, zostanie dokumentacja ukończona i przekazana do urzędu marszałkowskiego celem podjęcia decyzji co do przyszłej realizacji.

Przez te wszystkie lata zmieniło się wiele przepisów, na przykład prawo budowlane, co bardzo komplikuje nasze działania- dodaje prezydent Kieca:

Mieczysław Kieca: Nie możemy mieć pozwolenia na budowę, bowiem minęło tyle lat i zmieniło się nawet wymaganie co do pozwoleń na budowę w stosunku do tego, jak ogłaszaliśmy przez wieloletni proces decyzji środowiskowej przed sądami. Najlepszym wyjściem jest posiadanie PFU, ale ono od zwykłego programu funkcjonalno-użytkowego będzie się różnić tym, że jego załącznikiem będzie około 80% projektów wykonawczych. Tak naprawdę firma projektowa, która stanie do tego będąca elementem firmy wykonawczej jak marszałek zdecyduje się uruchomić ten proces inwestycyjny, to wtedy dostarcz takie materiały, że ten proces projektowania trwa wiele razy szybciej niż zaczynanie od zera i na tym to polega. Plus decyzja środowiskowa.

Wodzisławski odcinek Drogi Głównej Południowej ma odciążyć ruch samochodowy na drogach Wodzisławia i okolicznych gmin. Ma przebiegać od drogi wojewódzkiej 933 przez gminy Mszana, Godów i miasta Wodzisław, Pszów aż do Rydułtów, gdzie ma się łączyć z rybnickim odcinkiem projektowanej drogi Racibórz-Pszczyna. To bardzo potrzebna inwestycja- mówi prezydent Kieca:

Mieczysław Kieca: Wszyscy wiemy, że ilość aut na drogach rośnie nam niewspółmiernie do ilości dróg, które przybywają, budują się czy remontują. Poza tym w Wodzisławiu, jak i powiecie wodzisławskim powstaje coraz więcej firm i to o takim charakterze kluczowym. W związku z tym budowa obwodnicy miasta i powiatu jest niezbędna. Nie da się przebudowywać istniejących już dróg tak, aby uzyskać większość ich przepustowości, to jest po prostu niemożliwa w silnie zurbanizowanym terenie. To jest rzecz kluczowa, ale oczywiście jest to inwestycja na wiele lat do przodu. To są setki milionów, jeśli nie miliardy złotych.

Inwestycję ma realizować Urząd Marszałkowski i to on będzie szukał środków na budowę drogi. Skąd pozyskać tak ogromne pieniądze? Trzeba sięgnąć po unijne środki:

Mieczysław Kieca: Środki mają być uruchomione w tym albo na przełomie przyszłego roku. My robimy wszystko, aby z tą dokumentacją zdążyć i ze środków unijnych to realizować. Dziś tak naprawdę do końca nie wiemy, czy zostaną te środki odblokowane, chodzi o praworządność w Polsce. Zupełnie inne środki mogą być z funduszu transformacji, inne z funduszy unijnych dla Śląska czy może środków krajowych. Do momentu, kiedy wszystkie dane nie będą podane na stole, te fundusze nie zostaną uruchomione, programy podpisane to trudno jest powiedzieć, czy coś w szczegółach się nie zmieni.

Kiedy i jakie środki uda się pozyskać na budowę? Na razie trudno powiedzieć. Projektowana droga ma liczyć nieco ponad 23 kilometry, w jednym miejscu będzie przecinała Autostradę A1. W jej ciągu ma powstać 8 wiaduktów, 7 węzłów drogowych, 2 mosty oraz 4 ronda. Przypomnijmy jeszcze, że część Drogi Głównej Południowej już istnieje, mowa o odcinku jastrzębskim biegnącym od Pawłowic do Jastrzębia-Zdroju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023