Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co dalej ze zbieraniem nakrętek? To pozwalało załatać dziury w budżecie wielu organizacji

Facebook Twitter

Co dalej ze zbieraniem nakrętek? Do tej pory zbiórki nakrętek pozwalały załatać dziury w budżetach wielu organizacji pomocowych, charytatywnych. Po zmianie przepisów wielkie metalowe serca na nakrętki wciąż będą się zapełniały?

Co dalej ze zbieraniem nakrętek

Co dalej ze zbieraniem nakrętek? Kłopot po zmianie przepisów

Ogromne metalowe serca stoją w wielu miejscach regionu. Od lat mieszkańcy wrzucają do nich plastikowe nakrętki, których zbiórka, a później sprzedaż pomaga wielu organizacjom charytatywnym. Powoli nadchodzi jednak kres takich zbiórek. Unia Europejska wprowadziła nakaz mocowania plastikowych zakrętek i wieczek do pojemników z napojami. Zacznie on dla wszystkich obowiązywać od 1 lipca. Niestety stracimy jedno z ważnych źródeł finansowania – mówi przewodnicząca zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rybniku, Lidia Moc:

Lidia Moc: Rzeczywiście mamy cztery serca, z których mieliśmy naprawdę przyzwoity dochód. W ubiegłym roku uzyskaliśmy na cele transportu na turnus rehabilitacyjny 8600 zł z nakrętek. To była wspaniała suma na pokrycie kosztów dojazdu, już niewiele zostało do pokrycia. W tym roku akcja troszkę stanęła, mamy obecnie tylko 3800 zł i nie wiem co dalej się jeszcze wydarzy, a koszty przejazdu to 12000 zł za autobus.

W minionym roku dzięki pomocy wszystkich, którzy włączyli się do akcji Stowarzyszenia, udało się zebrać pond 8 ton nakrętek – dodaje Lidia Moc:

Lidia Moc: Ludzie tutaj przyjeżdżali, zostawiali pod sercem ogromne wory tych nakrętek. Mieliśmy też zaprzyjaźnione szkoły, przedszkola, które nam też tutaj przywoziły, albo sami żeśmy załatwiali transport i nagle pojawia się góra tych nakrętek, ale generalnie to na pewno są tony. Tona kosztuje około tysiąca złotych, to żeby zebrać 8 tysięcy czy ponad 8 tysięcy, no to kilka tych ton trzeba uzbierać, a tona to jest ogromna ilość tych nakrętek, bo to jest lekki towar.

Lidia Moc

Dwa z czterech serc do których zbierane są nakrętki na rzecz Stowarzyszenia należą do rybnickiego magistratu. Jak urzędnicy zapatrują się na całą sprawę, czy myślą o ich likwidacji? Mówi rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku, Agnieszka Skupień

Agnieszka Skupień: Na razie nie planujemy demontażu tych instalacji, ponieważ jeszcze ciągle mamy w obiegu nakrętki, które mamy z chemii gospodarczej czy z chemii w postaci kremów, szamponów, kosmetyków w ogóle. Nie wszystkie firmy nadążały za tą zmianą i wciąż te nakrętki się pojawiają. Dopóki serca w Rybniku będą się zapełniały, będą stały. Mam nadzieję, że znajdzie się inny sposób, jeżeli te serca nie będą się wypełniały już tak jak do tej pory, to myślę, że otworzymy serca w inny sposób i będziemy się starali również pomagać.

Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku

Wkrótce, jak słyszeliście zbieranie nakrętek zostanie bardzo ograniczone. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem – dodaje Lidia Moc:

Lidia Moc: To dla nas problem, ale generalnie to jest bardzo ciekawa inicjatywa i potrzeba zastanowić się co z tymi butelkami zrobić. Tego plastiku jest taka ogromna ilość i każdy musi zacząć od siebie. Idea cudowna, dla nas może troszkę mniej, ale generalnie jestem za tym, żeby te plastiki zbierać, oddawać. Musimy znaleźć jakiś inny obszar, który da nam jakiś dochód, który będzie mógł być wykorzystany na pokrycie kosztów transportu na turnus rehabilitacyjny. To nie pierwsza i ostatnia taka sprawa, z którą musimy sobie poradzić. Będzie dobrze.

Dodajmy, że wprowadzony przez Unie Europejską nakaz mocowania nakrętek do opakowań ma na celu zminimalizowanie ilości plastiku, który mógłby przedostać się do środowiska, a także ułatwienie recyklingu całych opakowań. Przypomnijmy też, że w naszym kraju od przyszłego roku do sklepów będziemy mogli oddawać puste szklane i plastikowe butelki oraz puszki. Za każde oddane opakowanie otrzymamy kaucję w wysokości 50 groszy. Być może stowarzyszenia i fundację z pomocą ludzi dobrej woli – tak jak do tej pory – tu znajda sposób na znalezienie środków finansowych na wsparcie swoich podopiecznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024