Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co nas czeka w pogodzie? Sylwester pod gwiazdami powinien się udać!

Facebook Twitter

Jakie będą ostatnie dni 2019 roku? Jaka pogoda na start 2020? Sprawdźmy prognozy pogody na ten tydzień.

Fot. RitaE \ pixabay.com

Czeka nas koniec krótkiego okresu zimowego

– informuje IMGW-PIB. Wygląda na to, że końcówka obecnego oraz początek przyszłego roku nadal nie przyniosą zimy, ale pogoda zapowiada się na dość zróżnicowaną.

Od północnego zachodu stopniowo napływać będzie cieplejsze powietrze polarne morskie – najdłużej niewielki mróz utrzyma się na krańcach południowo-wschodnich, ale pod koniec dnia i tam temperatura powietrza nieznacznie przekroczy 0°C. Na pozostałym obszarze – od 2°C na wschodzie, około 4°C w centrum do nawet 7°C na południowym zachodzie. Słabe opady deszczu lub mżawki możliwe będą gdzieniegdzie na wschodzie, początkowo także na północnym wschodzie oraz częściowo w centrum kraju. UWAGA – opady te mogą być marznące i powodujące gołoledź! Na wspomnianym obszarze, gdzie wystąpi możliwość opadów, przeważnie pochmurno. Na pozostałym obszarze stopniowo będzie się rozpogadzać. Na południu wiatr słaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze umiarkowany i okresami porywisty, a na wschodnim wybrzeżu wiatr także silny, w porywach do 75 km/h.

We wtorek, czyli w ostatni dzień roku, z północy na południu przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, z którym związane będą wzrost zachmurzenia oraz krótkotrwałe, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a pod koniec dnia, gdy front nasunie się nad południowe krańce Polski, także śniegu. Przed frontem pogodnie, po przejściu frontu liczne przejaśnienia, a opady możliwe tylko miejscami – głównie na północnym wschodzie. Dzień dość ciepły – od 1°C, 3°C na południowym wschodzie i w obszarach podgórskich do 4°C, 6°C na przeważającym obszarze i 7°C miejscami nad morzem. Odczucie ciepła obniżać będzie dość silny i porywisty wiatr. Nad morzem porywy osiągać będą 75 km/h, w głębi lądu – zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie – 70 km/h.

Noc sylwestrowa z wtorku na środę: warunki do sylwestrowych szaleństw będą korzystne. Czeka nas przeważnie dość pogodna noc: zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego – zwłaszcza na obszarach podgórskich, a także początkowo na wschodzie. Na tych obszarach miejscami występować będą przelotne opady śniegu. Nad ranem miejscami wystąpi niewielki mróz, do około -1°C, na przeważającym obszarze około 0°C. Początkowo – głownie we wschodniej połowie – wiatr dość silny oraz porywisty – od zachodu stopniowo słabnący. Porywy wiatru do rana utrzymają się jedynie miejscami na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

– czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Badawczy.

Środa, czyli Nowy Rok zapowiada się pogodnie! Zachmurzenie duże występować będzie jedynie miejscami – zwłaszcza początkowo na południowym wschodzie, gdzie nie można wykluczyć słabych opadów śniegu. W dzień temperatura powietrza od około 2°C na południowym wschodzie i wschodzie do 4°C, 5° na zachodzie, Pomorzu i wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, na południowym wschodzie i wybrzeżu okresami umiarkowany.

Czwartek i piątek przyniosą stabilizację pogody. Dni te zapowiadają się przeważnie pogodnie i ciepło z temperaturą maksymalną w dzień od 2°C, 6°C na przeważającym obszarze i około 7°C na południowym zachodzie. Nad ranem miejscami niewielki mróz, choć w czwartek rano w kotlinach górskich spadek temperatury może wynieść od -8°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie – zwłaszcza na wybrzeżu porywisty.

W sobotę od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie strefa frontu, co wiązać się będzie ze wzrostem zachmurzenia oraz z przelotnymi deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwe będą także opady śniegu. Temperatura w dzień od 0°C, 2°C na południowym wschodzie i w obszarach podgórskich do 3°C, 5°C na pozostałym obszarze. Wiatr okresami porywisty, a najsilniejsze porywy wystąpią na wybrzeżu.

W niedzielę czeka nas ochłodzenie – temperatura powietrza zbliży się do przeciętnej w styczniu i w dzień wyniesie przeważnie od 0°C do 2°C. W obszarach podgórskich Karpat zachmurzenie będzie na ogół duże i okresami występować będą opady śniegu. Na pozostałym obszarze za sprawą rozbudowującego się wyżu dość pogodnie, a przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj