Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co odkryto pod raciborską ziemią?

Facebook Twitter

Cały czas pod ziemią w Raciborzu odnajdywane są ślady średniowiecza. Archeolodzy badają teren co roku, głównie przy okazji prowadzonych inwestycji, którym towarzyszą prace ziemne. I w zasadzie za każdym razem coś znajdują.

Fot. zamekpiastowski.pl

Opowiada Romuald Turakiewicz, archeolog z muzeum w Raciborzu:

W tym roku przy przebudowie ulicy Długiej udało nam się odkryć fragment traktu średniowiecznego, drogi średniowiecznej zbudowanej z desek. Niestety nie jest dobrze zachowana, dlatego, że przez te setki lat istnienia miasta, cały czas dzieją się jakieś nowe inwestycje, wykopy, zakładane są sieci różne. Ta droga jest mocno pocięta współczesnymi wkopami (…). Niemniej jest to dla nas ciekawe, bo te drogi nie są często odkrywane. Będziemy robili badania dendrochronologiczne, które pokażą datę wybudowania tej drogi. Mamy tam troszkę zabytków, które wskazują, że jest to średniowiecze, chcemy jednak dotrzeć do dokładnej daty powstania tej konstrukcji.

Co dalej dzieje się z takimi odkryciami?

Robimy cały czas dokumentację, całą inwentaryzację – rysunkową, fotograficzną, opisową. Wszystkie zabytki, które odnajdujemy mają metryki – na jakiej wysokości, w jakiej warstwie były znalezione. To wszystko musi postępować zgodnie z regułami gry, dlatego, że gdybyśmy sobie pozwolili na takie wykopywanie czegoś, co nam błyszczy,  to wtedy pogubimy się. (…) Musimy to robić systematycznie, dlatego też badania niestety dla inwestorów, mieszkańców czasem się ciągną. (…)

Czego archeolodzy spodziewają się jeszcze pod raciborską ziemią?

Możemy znaleźć bardzo dużo. Racibórz jest miastem pełnym tajemnic. W średniowieczu był miastem wyjątkowym, jednym z największych, najbogatszych miast na Śląsku. Możemy znaleźć bardzo dużo przedmiotów. Mamy unikatowe zabytki, którymi się chwalimy w muzeum, mamy średniowieczne, piękne naczynia (…).

Prawdziwą perełką z czasów średniowiecza są fortyfikacje Raciborza, o których Romuald Turakiewicz opowiadał w czasie konferencji „Zobacz Znaj Zachowaj” zorganizowanej na Zamku Piastowskim:

Fortyfikacje w Raciborzu były kiedyś potężne, trudno sobie wyobrazić, że one miały ponad 1800 metrów długości, mury miały ponad 6 metrów wysokości, były grube na 2,5 metra, było 11 baszt, 3 bramy. Centrum miasta otoczone było pierścieniem murów, dostęp był możliwy przez 3 bramy, które były strzeżone, zamykane na noc. My teraz sobie z tego nie zdajemy sprawy, ale dzięki takim badaniom możemy przybliżyć współczesnym mieszkańcom Raciborza, jak miasto wyglądało 500, 600 lat temu.

Na raciborskim zamku obecnie można zwiedzać wystawę „Gabloty Pamięci”, pokazującą przedwojenny Racibórz, przygotowaną przez Stowarzyszenie „Odra 1945”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj