Co po kopalni? W Rydułtowach pytają jak będzie wyglądało miasto za kilkadziesiąt lat
Jak będą wyglądały Rydułtowy za kilkadziesiąt lat? Jak zagospodarować i rewitalizować tereny górnicze i przemysłowe? O tym dyskutowano w Rydułtowach podczas konferencji "Środowisko oczami Śląska".
Było to już drugie spotkanie, które jest efektem współpracy partnerskiej gminą Ovre Eiker z Norwegii.
– mówi Marcin Połomski burmistrz Rydułtów.
Marcin Połomski: Stoimy przed transformacją, mamy tereny pokopalniane, mamy tereny gdzie nadal działa kopalnia… Musimy planować co za 10, 20, 30 lat i zastanowić się już dziś jak będzie ten teren wyglądał, gdy kopalni już nie będzie. Trzeba to sobie powiedzieć, że kiedyś kopalnie przestaną funkcjonować.
Poniedziałkowa (05.12) wizyta w Katowicach wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i informacja, że Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych o łącznej wartości 3,85 miliardów euro jest szansą dla samorządów.
Czekamy na te pieniądze
– dodaje burmistrz Połomski:
Marcin Połomski: O sprawiedliwej transformacji już się długo mówi, wszystko się przesuwa w czasie a już najwyższy czas, by rozpocząć te działania. Nie czekać, nie debatować kiedy będą pieniądze… Trzeba zacząć działać, wiem, że gminy i miasta są przygotowane, czekają już tylko na konkretne wsparcie finansowe.
Dodajmy, że w ramach współpracy Rydułtowy i norweska gmina omawia nie tylko problemy środowiska, ale również polityki senioralnej i partycypacyjnej. Partnerami projektu jest też miasto Rybnik czy Zabrze, które podobnie jak Rydułtowy, także muszą przechodzić niełatwą transformację.
Czytaj także:
- Rydułtowy: „Rzemiosło – wartość intelektualna w ludzkich dłoniach”
- Zawieszenie oddziału pediatrycznego w szpitalach w Wodzisławiu i Rydułtowach
- Słony mandat za wjazd na przejazd kolejowy, gdy zamykały się rogatki