Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co po kopalni? W Rydułtowach pytają jak będzie wyglądało miasto za kilkadziesiąt lat

Facebook Twitter

Jak będą wyglądały Rydułtowy za kilkadziesiąt lat? Jak zagospodarować i rewitalizować tereny górnicze i przemysłowe? O tym dyskutowano w Rydułtowach podczas konferencji "Środowisko oczami Śląska".

Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów

Było to już drugie spotkanie, które jest efektem współpracy partnerskiej gminą Ovre Eiker z Norwegii.

– mówi Marcin Połomski burmistrz Rydułtów.

Marcin Połomski: Stoimy przed transformacją, mamy tereny pokopalniane, mamy tereny gdzie nadal działa kopalnia… Musimy planować co za 10, 20, 30 lat i zastanowić się już dziś jak będzie ten teren wyglądał, gdy kopalni już nie będzie. Trzeba to sobie powiedzieć, że kiedyś kopalnie przestaną funkcjonować.

Poniedziałkowa (05.12) wizyta w Katowicach wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i informacja, że Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych o łącznej wartości 3,85 miliardów euro jest szansą dla samorządów.

Czekamy na te pieniądze

– dodaje burmistrz Połomski:

Marcin Połomski: O sprawiedliwej transformacji już się długo mówi, wszystko się przesuwa w czasie a już najwyższy czas, by rozpocząć te działania. Nie czekać, nie debatować kiedy będą pieniądze… Trzeba zacząć działać, wiem, że gminy i miasta są przygotowane, czekają już tylko na konkretne wsparcie finansowe.

Dodajmy, że w ramach współpracy Rydułtowy i norweska gmina omawia nie tylko problemy środowiska, ale również polityki senioralnej i partycypacyjnej. Partnerami projektu jest też miasto Rybnik czy Zabrze, które podobnie jak Rydułtowy, także muszą przechodzić niełatwą transformację.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023